Uznesenie podporilo 573 zo 647 hlasujúcich zákonodarcov poslancov, 27 bolo boli proti a 47 sa zdržalo.
Uznesenie vychádza zo zistení osobitnej delegácie šiestich poslancov EP, ktorí zastupovali rôzne politické skupiny tejto inštitúcie a Slovensko navštívili v dňoch 8. a 9. marca v rámci svojej pracovnej cesty.
Pôvodný text, ktorý reagoval aj na debaty europoslancov o situácii na Slovensku počas marcového plenárneho zasadnutia, bol pozmenený o viacero nových návrhov, a to najmä zásluhou politickej skupiny európskych ľudovcov, čo sa stretlo s kritikou viacerých poslancov z frakcie socialistov a demokratov (S&D), ako aj zaradením štyroch pozmeňujúcich návrhov, o ktorých poslanci hlasovali separátne.
Pripravia návrhy na ochranu novinárov
Europoslanci v dokumente okrem iného pripomenuli, že vražda novinára J. Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej je už druhým smrteľným útokom na novinárov v krajine Únie za pol roka. Vlani v októbri zomrela na Malte po bombovom útoku novinárka Daphne Caruanová Galiziová, ktorá písala o organizovanom zločine a tiež o podozreniach na neprávosti vysokých politikov z okruhu maltského premiéra.
Poslanci EP v prijatom dokumente tiež vyzvali Európsku komisiu a štáty EÚ, aby pripravili legislatívne návrhy na ochranu novinárov v EÚ.
V rezolúcii EP sa tiež píše, že novinár J. Kuciak sa zameriaval na vyšetrovanie daňových podvodov a prania špinavých peňazí. Vo svojom poslednom článku písal o možnom zneužívaní poľnohospodárskych dotácií EÚ talianskou mafiou 'Ndrangheta a o podozrení na jej väzby s vládnymi úradníkmi.
Rezolúcia tiež pripomenula, že J. Kuciak už vlani podal na prokuratúre žalobu po tom, čo sa mu vyhrážal podnikateľ Marián Kočner. Podľa J. Kuciaka ani šesť týždňov po podaní oznámenia polícia prípad neriešila.
Poslankyňa Smeru videla skreslené informácie
EP vyzval generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby sa týmto trestným oznámením polícia zaoberala.
Europoslankyňa z vládnej strany Smer-SD Monika Smolková označila niektoré informácie v rezolúcii za skreslené, napríklad má výhrady ku kritike slobody médií na Slovensku.
„V hodnotení (mimovládnej) organizácie Reportéri bez hraníc skončilo Slovensko na 17. mieste svetového rebríčka slobody tlače,“ povedala M. Smolková.