Európska únia vyzvala v piatok Čínu, aby zaistila dodržiavanie slobody prejavu a tlače. Apel prišiel po tom, ako sa spravodajca britskej stanice BBC presunul z Číny na Taiwan s odôvodnením, že bol vystavený vyhrážkam a prekážkam vo svojej práci. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novinár John Sudworth pre BBC povedal, že sa aj s rodinou presťahoval, pretože bolo preňho čoraz ťažšie zotrvať v Číne. Klub zahraničných spravodajcov v Číne (FCC) predtým uviedol, že Sudworth opustil krajinu narýchlo minulý týždeň, keďže sa „obával o svoju bezpečnosť, ako aj o bezpečnosť svojej rodiny". Peking poprel, že by sa novinárovi nejako vyhrážal.

Podľa EÚ však ide o najnovší prípad zahraničného novinára, ktorého vyhnali z Číny v dôsledku obťažovania a bránenia vo výkone práce. Vlani takto z krajiny odišlo najmenej 18 žurnalistov, tvrdí Brusel s tým, že v tejto súvislosti už opakovane adresoval čínskym predstaviteľom svoje znepokojenie.

WA 18 Rím - Taliansky premiér Giuseppe Conte (vľavo) a minister zdravotníctva Roberto Speranza diskutujú v Senáte, hornej komore talianskeho parlamentu v Ríme v utorok 19. januára 2021. Senát bude hlasovať o vyslovení dôvery vláde premiéra Giuseppeho Conteho, ktorú opustila strana Italia Viva. FOTO TASR/AP

   
Premier Giuseppe Conte, left, talks with Health Minister Roberto Speranza after he delivered his speech at the Senate, in Rome, Tuesday, Jan. 19, 2021. Conte fights for his political life
Neprehliadnite

Talianskemu ministrovi zdravotníctva sa vyhrážali smrťou

„Profesionalita a objektívnosť zahraničných spravodajcov je v rastúcej miere spochybňovaná. Zahraniční spravodajcovia zohrávajú dôležitú úlohu pri odovzdávaní informácií cez hranice a prispievaní k posilňovaniu vzájomného porozumenia medzi EÚ a Čínou," uviedla hovorkyňa šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella.

„EÚ vyzýva Čínu, aby dodržiavala svoje záväzky na základe národného a medzinárodného práva a zabezpečovala slobodu prejavu a tlače, ako je to zakotvené v ústave Číny a vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv," dodala hovorkyňa vo vyhlásení.