Európska únia vyzvala v piatok Čínu, aby zaistila dodržiavanie slobody prejavu a tlače. Apel prišiel po tom, ako sa spravodajca britskej stanice BBC presunul z Číny na Taiwan s odôvodnením, že bol vystavený vyhrážkam a prekážkam vo svojej práci. Informovala o tom agentúra Reuters.
Novinár John Sudworth pre BBC povedal, že sa aj s rodinou presťahoval, pretože bolo preňho čoraz ťažšie zotrvať v Číne. Klub zahraničných spravodajcov v Číne (FCC) predtým uviedol, že Sudworth opustil krajinu narýchlo minulý týždeň, keďže sa „obával o svoju bezpečnosť, ako aj o bezpečnosť svojej rodiny". Peking poprel, že by sa novinárovi nejako vyhrážal.
Podľa EÚ však ide o najnovší prípad zahraničného novinára, ktorého vyhnali z Číny v dôsledku obťažovania a bránenia vo výkone práce. Vlani takto z krajiny odišlo najmenej 18 žurnalistov, tvrdí Brusel s tým, že v tejto súvislosti už opakovane adresoval čínskym predstaviteľom svoje znepokojenie.
Talianskemu ministrovi zdravotníctva sa vyhrážali smrťou
„Profesionalita a objektívnosť zahraničných spravodajcov je v rastúcej miere spochybňovaná. Zahraniční spravodajcovia zohrávajú dôležitú úlohu pri odovzdávaní informácií cez hranice a prispievaní k posilňovaniu vzájomného porozumenia medzi EÚ a Čínou," uviedla hovorkyňa šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella.
„EÚ vyzýva Čínu, aby dodržiavala svoje záväzky na základe národného a medzinárodného práva a zabezpečovala slobodu prejavu a tlače, ako je to zakotvené v ústave Číny a vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv," dodala hovorkyňa vo vyhlásení.