Vývoj v Ankare označil za alarmujúci zástupca riaditeľa organizácie Amnesty International (AI) v Európe Gauri Van Gulik. Vo vyhlásení k zatykačom na 42 tureckých novinárov uviedol, že stále viac ide o čistky na základe politickej príslušnosti
„Vláda zlyháva a nerozlišuje medzi kriminálnymi činmi a legitímnou kritikou,“ konštatovalo AI. Turecké orgány vyzvalo, aby zastavili zásahy proti slobode prejavu a nechali médiá robiť si svoju prácu. Perzekúcie novinárov sú podľa AI snahou zastrašiť médiá a umlčať kritické hlasy.
Turecké úrady vydali zatykače v pondelok v reakcii na zmarený pokus o vojenský prevrat. Medzi novinármi, ktorí majú ísť do väzby je aj komentátorka a bývalá poslankyňa Nazli Ilicaková.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podľa BBC vyhlásil, že zbaví štátne orgány “vírusu“, ktorý spôsobil revoltu. Zo zorganizovania pokusu o prevrat obviňuje moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorý žije v exile v USA. Ankara žiada o jeho vydanie, F. Gülen odmieta akúkoľvek angažovanosť v týchto udalostiach.
Dvaja tureckí novinári, ktorých Medialne.sk oslovilo, sa nechceli k situácii pod svojím menom vyjadriť. Obávajú sa prenasledovania zo strany tureckej polície, ktorá sleduje aktivity verejne činných osôb. Niektorým údajne procesy hrozia aj za statusy na Facebooku, v ktorých naznačovali, že za prevratom môže byť samotný Erdogan.
K Turecku sa pre francúzsku televíznu stanicu France 2 vyjadril aj J.-C. Juncker. „Myslím si, že Turecko vo svojom súčasnom stave nie je v pozícii, aby sa stalo členským štátom v dohľadnom čase ani v nejakom dlhšom období,“ povedal. Reagoval tak nielen na správu o stíhaných novinároch, ale aj na uvažovanie Ankary, že obnoví trest smrti.
Niekoľko dní po prekazenom puči bolo v Turecku nariadené zastavenie činnosti niekoľkých novín a časopisov. Turecko vyhlásilo minulý týždeň trojmesačný výnimočný stav, ktorý Erdoganovi a vláde umožňuje prijať nové zákony bez parlamentu, ako aj obmedziť niektoré práva a slobody
Personálne čistky v krajine sa už dotkli aj viac ako 60-tisíc vojakov, policajtov, sudcov, prokurátorov, či učiteľov. Boli zatknutí, prepustení z práce či odvolaní z funkcií.