Tohtoročnou osobnosťou roka sa podľa časopisu Time stal všestranný vizionár Elon Musk, známy okrem iného svojím úsilím o úspešné dobývanie vesmíru, vrátane sna o kolonizáciu Marsu. Americký týždenník o tom dnes informoval na svojej webovej stránke, uviedla agentúra ČTK.

Časopis vyberá osobnosť roka už 94 rokov. Minulý za osobnosti označil novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena a novozvolenú viceprezidentku Kamalu Harrisovú. Rok predtým vybral švédsku environmentálnu aktivistku Gretu Thunbergovú. V tom čase mala 16 rokov a bola najmladšou osobou, ktorá kedy toto ocenenie získala.

Čo všetko E. Musk dokázal...

„Najbohatší muž sveta nevlastní dom a v poslednom čase rozpredáva svoj majetok. Vypúšťa satelity na obežnú dráhu a využíva slnko. Jazdí na aute, ktoré vytvoril a ktoré nespotrebuje žiadny benzín a takmer nepotrebuje vodiča. Akciový trh stúpa, alebo klesá lusknutím jeho prstov. Na každom jeho výroku visí armáda oddaných ľudí,“ charakterizuje Time tohtoročnú vyvolenú celebritu, ktorá sníva o dobytí Marsu.

Musk je zakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti SpaceX, ktorej rakety Falcon 9 a lode Dragon vynášajú náklad a ľudské posádky na obežnú dráhu okolo Zeme vrátane Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Vyvíja tiež dopravný systém Starship-Super Heavy, ktorý dokáže prepraviť viac ako sto ton nákladu naraz, alebo až sto ľudí na výpravy do hlbokého vesmíru. Buduje tiež satelitnú sieť Starlink, ktorá umožní prístup na internet z ktoréhokoľvek miesta na Zemi.

Elon Musk
Neprehliadnite

Nevyspytateľný Elon Musk „uvažuje“ o odchode z postu šéfa Tesly. Bude influencerom?

Ocenenie získali aj negatívne osobnosti

Musk je tiež šéfom americkej automobilky Tesla, riadi startup Neuralink, ktorý vyrába mozgové čipy, a šéfuje infraštruktúrnej spoločnosti The Boring Company.

Časopis Time udeľuje titul Osobnosť roka ľuďom, ktorí mali pozitívny alebo negatívny vplyv na najväčšie udalosti roka. V minulosti sa osobnosťou roka podľa časopisu Time stal nacistický diktátor Adolf Hitler (v roku 1938, ešte pred vypuknutím svetovej vojny) a sovietsky diktátor Josif Stalin, a to dokonca dvakrát - v rokoch 1939 a 1942.

Elon Musk
Neprehliadnite

Elon Musk predal ďalšie akcie automobilky Tesla, utŕžil za ne miliardu dolárov