O utorkovom rozsudku okresného súdu informoval samotný Denník N. Neskôr ho potvrdil hovorca súdu.  „OS Bratislava III rozhodol tak, že návrh žalobcu zamietol. Dôvodom rozhodnutia prvostupňového súdu je, že neboli splnené zákonné podmienky na uloženie povinnosti žalovanému zverejniť opravu v zmysle Tlačového zákona,“ uviedol hovorca Pavol Adamčiak.

Penta zatiaľ nepovedala, či sa voči rozsudku odvolá. „Rozhodnutie súdu nám zatiaľ nebolo doručené a nepoznáme jeho detaily, takže k prípadnému odvolaniu sa zatiaľ nevieme vyjadriť,“ poznamenal hovorca Penty Gabriel Tóth. 

Denník N vlani v komentári s nadpisom Prečo sa Pente oplatí vlastniť malú zdravotnú poisťovňu napísal, že „Široký a ďalší známi Roberta Fica vlastnili polovicu akcií Dôvery a spolu s Pentou z nej povyťahovali mimo oficiálneho zisku minimálne 400 miliónov eur“.

Penta nesúhlasila ani s ďalším tvrdením v texte, podľa ktorého má mať „dobré podmienky na to, aby dokázala v Dôvere dobre zarábať, a zisky má kde skryť – napríklad prelievaním do svojich zdravotných zariadení“.

Finančná skupina za uvedené tvrdenia Denník N žalovala. Tvrdila, že hoci bol článok publikovaný v sekcii Komentáre, autor v ňom nevyjadril len svoj názor, ale aj skutkové tvrdenia, ktoré sa nezakladali na pravde. Penta preto žiadala zverejnenie opravy, ospravedlnenie a uhradenie súdnych trov.

Denník N si za komentárom stál. V prípade ako svedkovia vystupovali aj partner Penty zodpovedný za investičnú stratégiu v zdravotníctve Eduard Maták, ako aj Juraj Široký – spor zahŕňa aj otázku, či vlastnil, alebo nevlastnil podiel v poisťovni Dôvera.

Ako informuje Denník N, sudkyňa rozhodla, že výroky v článku nie sú skutkovými tvrdeniami, ale hodnotiacimi úsudkami, a preto Pente so žiadosťou opravy nevyhovie. „V jednom výroku, ktorý sa týka podielu Širokého v Dôvere sa podľa nej dá uvažovať o skutkovom tvrdení, no netýka sa navrhovateľa, teda Penty,“ píše web dennikn.sk.

„Naďalej sme presvedčení, že autor v predmetnom komentári uvádza viaceré nepravdivé tvrdenia a predovšetkým úmyselne vytvára klamlivý dojem, že zdravotnícke spoločnosti Penty ‚ukrývajú‘ či ‚prelievajú‘ finančný zisk,“ konštatoval v reakcii G. Tóth.

Žalované vydavateľstvo zároveň viackrát upozornilo, že Penta žiadala na súde ospravedlnenie iba od Denníka N, hoci o Širokom a jeho údajnom prepojení s Dôverou písali aj iné médiá vrátane Sme, v ktorom má Penta menšinový podiel. Väčšinu redakcie Denníka N tvoria bývalí novinári Sme, ktorí z vydavateľstva Petit Press odišli po ohlásenom vstupe Penty.

Finančná skupina podala na N Press od vzniku Denníka N viacero žalôb za texty o jej podnikaní v zdravotníctve a zbrojárstve. Aktuálne vedie s týmto vydavateľstvom osem súdnych sporov ohľadom šiestich konkrétnych článkov respektíve komentárov.

Penta sa v súčasnosti súdi aj s vydavateľstvom Mafra Slovakia za dva komentáre zverejnené v Hospodárskych novinách. Ide o texty Daga Daniša, ktorý už medzičasom píše pre Aktuality.sk, a politológa Martina Kuglu, ktoré naznačovali, že Penta mohla profitovať na štátnej zákazke na dodávku vrtuľníkov Black Hawk. Ako informovali v máji Stratégie, v predošlých sporoch so skupinou dali súdy v jednom prípade za pravdu Pente, v ďalšom médiu. 

Poznámka: Penta vlastní vydavateľstvo News and Media Holding, pod ktoré patrí aj Mediálne.sk.