Denník N a .týždeň hovoria o spoločných variantoch predplatného, ktoré ponúknu čitateľom obsah oboch médií. Objednávať ich bude možné cez jedno konto a spoločnú platbu. Vydavateľstvá N Press a W Press budú fungovať naďalej samostatne.

Konkrétne predplatiteľské balíky predstavia médiá v pondelok. Ako pre Mediálne.sk povedal riaditeľ N Pressu Lukáš Fila, oba tituly budú naďalej ponúkať aj samostatné predplatné. Ako sa budú príjmy deliť zo spoločných platieb, nie je známe. „Delenie príjmov je internou záležitosťou vydavateľstiev,“ uviedol L. Fila.

W Press riešil novú formu spoplatnenia digitálneho obsahu v súvislosti s koncom spoločného paywallu Piano, ktorý na Slovensku bude fungovať len do konca roka.

Aktuálne .týždeň ponúka na svojom webe viaceré varianty predplatného na šesť mesiacov či celý rok. Minimálna cena je 4,90 eura mesačne, používateľ za ňu získa prístup k digitálnemu obsahu na webe tyzden.sk.

Denník N predáva mesačný prístup k svojmu obsahu na webe za 4,99 eura. V prípade objednávky celoročného predplatného je suma na mesiac 4,49 eura.

Obe médiá hovoria aj o ďalších oblastiach spolupráce, ako je zdieľanie obsahu, kooperácia v oblasti videa či o organizovaní spoločných podujatí.

Možné je aj publikovania autorov .týždňa v Denníku N či opačne. „Redakčná spolupráca v oblastí písaného textu aj videa prichádza do úvahy, avšak je dôležité, aby si oba tituly uchovali svoju identitu a aby oba prinášali plnohodnotný samostatný obsah,“ uviedol k otázke L. Fila.

Vyhlásenie o začiatku spolupráce zverejnili weby Denníka N a .týždňa, podpísaní sú pod ním šéfredaktori Matúš Kostolný a Štefan Hríb. Priznávajú, že na viaceré otázky majú v oboch médiách iné názory, no spoločne sa hlásia k Novembru. Spolupráca teda symbolicky štartuje pri výročí revolúcie.

„Zdieľame hodnoty, ktoré prestali byť samozrejmé – vieru v slobodu, dôstojnosť človeka, zakotvenie Slovenska na Západe a úctu k pravde. A nechceme sa nečinne prizerať ich erózii,“ píšu šéfredaktori.

Zároveň hovoria o dôležitosti silných slobodných médií v spoločnosti. „Žijeme v čase, keď stále väčšiu časť mediálneho trhu ovládajú oligarchovia, keď sa fakty a argumenty strácajú v záplave lží a propagandy a keď je populizmus a extrémizmus po celom svete na vzostupe. Uvedomujeme si spoločne, že po brexite a amerických voľbách nie je v stávke nič menšie než budúcnosť európskej, a teda aj našej slobody. Spoluprácu nezávislých serióznych médií preto považujeme práve teraz za dôležitejšiu ako kedykoľvek predtým,“ uvádzajú vo vyhlásení.

Vydavateľstvá N Press aj W Press majú plne v rukách slovenskí vlastníci. U vlastníka N Pressu, akciovky Denník N, sú investormi spolumajitelia IT firmy Eset, ktorí držia vo firme 51-percentný podiel, zvyšok patrí zakladateľom média a členom redakcie. Vo W Presse sú spoluvlastníkmi Š. Hríb, advokát Roman Kvasnica a podnikateľ Štefan Meszlényi.

Z pohľadu názorových postojov redakcií je zaujímavosťou, že aktivity vydavateľstva W Press podporovala cez svoju nadáciu finančná skupina Penta, ktorá skupovala aj časť nákladu týždenníka. Časopisu poslal súkromné peniaze aj partner Penty Jaroslav Haščák. Denník N pritom vznikol po avizovanom vstupe finančnej skupiny do vydavateľstva Petit Press, ktoré vydáva Sme. Viacero bývalých novinárov Sme vtedy na protest odišlo a založilo vlastné médium – Denník N.

Poznámka: Mediálne.sk je súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.