Vklad šestice podnikateľov z Esetu do N Pressu predstavuje 1,2 milióna eur. Ako pre Mediálne.sk už v januári uviedol šéf vydavateľstva Lukáš Fila, za túto sumu získajú investori 51-percentný podiel v spoločnosti Denník N, a. s., pričom zvyšných 49 percent sa rozdelí medzi zakladateľov a pracovníkov redakcie - akým spôsobom, má byť dohodnuté do júna tohto roka.

Predstavenstvo spoločnosti Denník N budú tvoriť doterajší konatelia N Pressu Lukáš Fila a Tomáš Bella, ktorých doplní Anton Zajac, zástupca investorov. Predsedom predstavenstva bude L. Fila.

V štvorčlennej dozornej rade akciovky bude Jana Čevelová, zvolená redakciou, a za zakladateľov média Juraj Javorský, ktorý je v Denníku N zástupcom šéfredaktora a bol aj členom vedenia redakcie Sme. To z novín vlani na jeseň odišlo po ohlásenom vstupe finančnej skupiny Penta do vydavateľstva. Investorov bude v dozornej rade zastupovať dvojica Maroš Grund, Rudolf Hrubý, informuje Denník N.

Šéfredaktora musia odobriť investori

Kompetenciou dozornej rady bude aj voľba šéfredaktora denníka, voliť ho bude trojštvrtinovou väčšinou. Znamená to, že minimálne jeden zástupca investorov z Esetu bude musieť meno voleného šéfredaktora schváliť. Nového šéfredaktora môžu podľa ustanovení zmluvy navrhovať len zakladatelia firmy, zamestnanci či redakčná rada, nie investori.

„Pri dohadovaní investície sme veľmi dbali o záruky redakčnej nezávislosti. Sme radi, že investori boli v tomto smere mimoriadne ústretoví,“ poznamenal súčasný šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.

Samotný Eset opätovne zdôraznil, že nejde o aktivitu spoločnosti ako takej, ale vlastnú iniciatívu ľudí z jej vedenia. „Eset neplánuje v súčasnosti žiadne synergie svojich operácií exkluzívne s týmto médiom,“ uviedla spoločnosť s tým, že pri spracúvaní tém týkajúcich sa Esetu bude Denník N informovať čitateľov o investícii upozornením na konci článku.

Ľudia z firmy nemôžu vstúpiť do politiky

Redakčnú nezávislosť má garantovať viacero mechanizmov. „Členovia orgánov firmy sa napríklad zaväzujú odstúpiť, pokiaľ ohrozia nezávislosť vydavateľstva vstupom do politiky či inými krokmi,“ informuje ďalej Denník N.

Podľa tejto formulácie sa to netýka zvyšnej trojice zo šiestich spolumajiteľov Esetu  - Miroslava Trnku, Petra Paška a Richarda Marka. Tí nebudú figurovať v orgánoch firmy.

Dohodu o finančnej investíciu ľudí z Esetu avizoval N Press už skôr. Doteraz bol chod spoločnosti financovaný najmä z reklamy a príjmov od čitateľov.

Web dennikn.sk začal plnohodnotne fungovať v priebehu januára, od konca toho istého mesiaca vychádza päťkrát týždenne aj printové vydanie.

Čísla predaja printu prezradia neskôr

Ako sa vyvíja predaj tlačených novín, zatiaľ Denník N priamo nekomentuje, podľa slov L. Filu majú zatiaľ k dispozícii len čiastkové dáta.

„Asi v polovici marca budeme mať kompletné výsledky za prvý mesiac predaja, potom budeme podrobne informovať o predaji na stánkoch, aj počte printových a digitálnych predplatiteľov,“ uviedol pre Mediálne.sk.

Po obsahovej stránke plánuje Denník N posilniť športové spravodajstvo na webe aj v printe. Samostatnú športovú sekciu na webe zatiaľ nemá, v minulých týždňoch hľadala redakcia novinárske posily pre tento tematický segment. Niektorí z bývalých redaktorov Sme medzičasom založili vlastný, samostatný športový web Športinak.sk. 

Poznámka: Portál TREND.sk patrí pod vydavateľstvo News and Media Holding, patriace k skupine Penta. Tá spolupracuje so spoločnosťou NAMAV, s. r. o., ktorá má v Petit Presse menšinový akcionársky podiel.