Sťažnosťou spoločnosti N Press sa zaoberal senát s predsedom Milanom Ľalíkom a sudcami Petrom Brňákom a Mariannou Mochnáčovou. Odmietnutie ústavnej sťažnosti senát zdôvodnil nedostatkom právomocí.
Denník N v sťažnosti namietal porušenie viacerých článkov ústavy vrátane základných práv a práva na podnikanie. Na stranu média sa už skôr postavila Tlačová rada SR aj ombudsmanka Jana Dubovcová.
Bývalá Ficova vláda sa rozhodla pristúpiť k bojkotu Denníka N vlani v máji. Premiér s redaktormi Denníka N nekomunikuje ešte od čias, keď pracovali pre Sme. Okrem neposkytovania stanovísk boli novinári denníka viackrát odignorovaní aj na tlačových konferenciách.
Situácia medzi Denníkom N a Ficovým kabinetom sa vlani vyostrila po tom, čo médium zverejnilo karikatúry, v ktorých mal premiér v rukách veľký mech pripomínajúci „výbavu“ zlodeja respektíve v druhom zobrazení namiesto hlavy schránku. Vláda svoj krok nekomunikovať s médiom vysvetľovala dlhodobým tendenčným informovaním zo strany denníka. Niektoré ministerstvá napokon stanoviská a odpovede začali Denníku N opätovne posielať.
Fico dlhodobo spravidla neodpovedá ani na otázky redaktorov Sme, odkiaľ pochádza značná časť redakcie Denníka N. Premiér aj v tomto prípade ako dôvod uvádzal, že denník mal v minulosti publikovať nepravdivé informácie.
Slovenský tlačový zákon stanovuje, že orgány verejnej moci a ďalšie inštitúcie sú povinné na základe rovnosti poskytovať tlače a tlačovým agentúram informácie o svojej činnosti. Selektívny prístup k médiám legislatíva vylučuje. Za porušenie tohto ustanovenia norma ale nepredpokladá žiadnu sankciu.
Ani ministerstvo kultúry do problematiky nevnieslo doteraz viac svetla. Podľa rezortu, ktorý je zodpovedný za mediálnu legislatívu, sa médiá musia v prípade neposkytnutia informácií obrátiť na súd. Aktuálne rozhodnutie ústavného súdu malo potenciál precedensu, inštancia sa však na stranu média nepostavila.
Novinárom v praxi zostáva v podstate už len možnosť využívať zákon o slobodnom prístupe k informáciám, v ktorom je popísaný konkrétny postup kedy a aké informácie musia úrady sprístupniť. No aj v tomto prípade už v minulosti došli k mnohým situáciám, keď úradníci si zákon vyložili po svojom a dáta neposkytli.
Postup Ficovej vlády pripomína bujaré časy 90. rokov, keď vtedajší premiér Vladimír Mečiar vydal podobný zákaz namierený proti niekoľkým súkromným médiám.