Nasledujúce vydanie magazínu zostavia novinári, ktorí útok prežili. Týždenník však vznikne mimo priestorov redakcie, ktoré sú v súčasnosti nedostupné.

Právny zástupca vydavateľa Richard Malka podľa viacerých zdrojov uviedol, že nasledujúce číslo Charlie Hebdo nielenže vyjde v stanovenom termíne – v stredu 14. januára, ale dokonca sa bude distribuovať v miliónovom náklade.

Bežne týždenník vychádza v počte 60-tisíc výtlačkov. Rozsahom však bude najbližšie vydanie polovičné – bude mať osem strán oproti štandardným šestnástim.

Patrick Pelloux, jeden z novinárov Charlie Hebdo, pre agentúru AFP potvrdil, že žijúci redaktori sa stretnú už čoskoro, aby vydanie pripravili. „Aby sme ukázali, že stupídnosť nemôže zvíťaziť,“ podotkol.

„Charlie musí vyjsť. Ak by nevyšiel, bola by to abdikácia,“ povedal šéf spravodajskej agentúry AFP Emmanuel Hoog. Francúzski novinári sú v súčinnosti s ministerstvom kultúry pripravení pomôcť viacerými spôsobmi k tomu, aby sa ďalšie číslo týždenníka skutočne dostalo na stánky.

Rozhlasová stanica RTL sa po tragédii spojila s vdovou po jednej z obetí tragédie, karikaturistu Georgesa Wolinského. Marysa Wolinski vyhlásila, že jej muž zomrel „na poli cti a v službe slobody, za ktorú vždy bojoval“.

Ďalšie číslo Charlie Hebdo vyjde podľa plánu. V rekordnom miliónovom náklade

Francúzske denníky deň po masakre v redakcii Charlie Hebdo Zdroj: SITA/AP

„Čo sa stalo včera (v stredu), je vojna proti slobode, v ktorej sa musí zvíťaziť,“ povedala podľa ČTK s tým, že jej manžel si neuvedomoval nebezpečenstvo a viedol len svoje vlastné vojny s ceruzkou na svojom pracovnom stole.

Francúzskemu týždenníku sa medzičasom dostalo podpory aj od žurnalistických kolegov z celého sveta aj ostatných ľudí, ktorí zapaľovali sviečka a držali minútu ticha. Organizácia Reportéri bez hraníc vyzvala redakcie, aby karikatúry, ktoré boli pravdepodobne spúšťačom teroristického útoku, zverejnili vo svojich periodikách.

Všetky najväčšie denníky sa téme vo štvrtok venovali na titulnej strane. Hlavnou témou boli v prípade slovenských novín pre Sme a Plus Jeden Deň, na prvej strane dali masakre priestor aj Pravda a Nový Čas. (Pozrite si titulky novín na jednom mieste)

Vzdorovitý časopis

Tradícia francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo siaha do roku 1969 a novodobá história sa píše od roku 1992, kedy začal po vyše desaťročnej prestávke znovu vychádzať. Názov týždenníka je inšpirovaný komiksovou postavičkou Charlie Brown zo série Peanuts. „Hebdo“ je slangový výraz z francúzštiny označujúci týždenník.

Ide o ľavicové periodikum známe svojou nezmieriteľnosť k správaniu politikov, polície, bankárov a predstaviteľov cirkví.

Niekoľkokrát sa dostalo do problémov kvôli publikovaniu karikatúr proroka Mohameda, v roku 2011 niekto dokonca vypálil jeho redakciu, zrejme kvôli žartom na účet islamu.

Charlie Hebdo býva často porovnávaný so svojím známejším a úspešnejším konkurentom, týždenníkom Le Canard Enchainé. Ten sa ale zameriava skôr na nečakaná odhalenia, zatiaľ čo Charlie je omnoho tvrdší a drsnejší, pokiaľ ide o monitorovanie škandálov mocných a zosmiešňovanie ich praktík, konštatuje vo svojej charakteristike server BBC.

Ďalšie číslo Charlie Hebdo vyjde podľa plánu. V rekordnom miliónovom náklade

Zdroj: SITA

Radikálny humor týždenníka sa nezastavuje ani pred náboženstvom a v minulosti niekoľkokrát rozvíril vodu nevyberaným zosmiešňovaním islamu. Napríklad v roku 2011 vyšlo jedno z čísel pod názvom ChariaHebdo, ktorý poukazoval na islamské právo šaría. Na prvej strane časopisu bol obrázok rozveseleného proroka Mohameda so slovami: „Sto rán bičom, ak nezomriete od smiechu!“. Po útoku na redakciu potom časopis vyšiel s obálkou, na ktorej moslim bozkával karikaturistu.

O rok neskôr, v čase, keď vo svete zúrili násilné protesty proti kontroverznému filmu Nevinnosť moslimov, časopis zverejnil ďalšie karikatúry Mohameda. Na niektorých bol znázornený nahý. Vlani časopis vydal komiks o živote proroka, čo moslimské organizácie svorne odsúdili ako provokáciu.

Doterajší šéfredaktor týždenníka Stéphane Charbonnier, ktorý je medzi obeťami masakru, čelil už vtedy vyhrážkam smrťou a redakcia zažila niekoľko bombových hrozieb. Časté boli napríklad v roku 2006, kedy Charlie Hebdo zverejnil karikatúry Mohameda, ktoré sa predtým prvýkrát objavili na stránkach dánskeho denníka Jyllands-Posten.

Na jednej z nich mal prorok miesto turbanu bombu a na titulnej strane bola autorská karikatúra interných karikaturistov, na ktorej sa Mohamed zúfalo drží za hlavu a hovorí „Je ťažké byť milovaný blbcami“.

(ČTK, pol)