Centrum založili dlhoroční novinári. Ide o Zuzanu Petkovú, riaditeľku nadácie Zastavme korupciu, šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petra Bárdyho a komentátora portálu Noviny.sk Arpáda Soltésza. Ten je zároveň predsedom centra a editorom.

Meno zavraždeného novinára použili pri založení projektu po dohode s rodinou J. Kuciaka. Členom Dozornej rady ICJK je aj Kuciakov brat Jozef, ktorý bude dohliadať na jeho činnosť.

Primárnym cieľom projektu je odhaľovať prepojenia domáceho i medzinárodného organizovaného zločinu na politiku a verejné inštitúcie. Ako uvádza centrum na svojej stránke, zároveň má ambíciu byť platformou pre spoluprácu novinárov naprieč domácimi i zahraničnými redakciami.

Slovenský projekt vznikol podľa modelu Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré vedie Pavla Holcová. Novinárka je v správnej rade ICJK, sama pred vraždou spolupracovala s J. Kuciakom na viacerých kauzách vrátane článku o pôsobení talianskej mafie na Slovensku s prepojením na ľudí z vlády, ktorý už reportér Aktualít nestihol dokončiť.

Ako priznala česká novinárka, už pred rokmi sa s J. Kuciakom zhovárala sa o založení podobného projektu na Slovensku.

„Ján mi povedal, že si na niečo podobné zatiaľ netrúfa. Som rada, že k tomu napokon došlo,“ uviedla P. Holcová na tlačovej konferencii. Smutným momentom však je, že spusteniu centra musela predchádzať tragédia.

Ďalšia spolupráca novinárov. Vzniklo Investigatívne centrum Jána Kuciaka

Pavla Holcová a Arpád Soltész Zdroj: TASR

Portál českého centra prirovnala novinárka k butiku. „Máme nízku čítanosť, no ide o relevantných ľudí. Naše články viedli aj k odsúdeniu jedného macedónskeho politika,“ priblížila P. Holcová.

Tím nového centra dopĺňa popri predsedovi a editorovi A. Soltészovi reportérka Katarína Jánošíková, ktorá pred časom pôsobila v RTVS a aktuálne je súčasťou relácie Cez čiaru v projekte Nadácie Zastavme korupciu, ktorý publikuje na webe Sme. Manažérkou ICJK je Nikola Gajdošová.

Každý obsah, ktorý ICJK vyprodukuje, bude uverejnený na webtránke. Tiež bude voľne šíriteľný, bez uzamknutia a reklamy. Články so zahraničným presahom budú písané aj v anglickom jazyku.

ICJK sa dohodlo ešte v novembri aj na spolupráci s Organized Crime And Corruption Reporting Project (OCCRP), ktorá združuje a zastrešuje žurnalistické projekty zamerané na odhaľovanie korupcie a medzinárodného organizovaného zločinu vo viac ako troch desiatkach krajín na štyroch kontinentoch.

Združenie poskytlo centru 23-tisíc eur, jeho donorom však nebude. Slovenský projekt bude financovaný výlučne z grantov a darmi cez transparentný účet. Prostriedky bude hľadať najmä u súkromných osôb, o dary od korporácií záujem nemá.

Centrum má už teraz dohodnutú spoluprácu s niekoľkými redakciami. Napríklad s týždenníkom TREND, portálom Aktuality.sk a tiež televíziou Joj. Podľa A. Soltésza to neznamená, že ICJK bude spolupracovať iba s vybranými médiámi. V centre sú otvorení spolupráci s každou redakciou alebo novinárom, ktorí dodržujú etické a profesionálne štandardy novinárskeho povolania.

A. Soltész: Nemáme ambíciu konkurovať médiám

Predseda Investigatívneho centra Jána Kuciaka pracuje v médiách dlhé roky. Bol výraznou novinárskou osobnosťou aj počas turbulentných 90. rokov, odhaľovať zločiny však chce aj po vražde mladého žurnalistu. A Soltész momentálne pôsobí ako politický komentátor, tejto práce sa po založení nového projektu nevzdá. Slovo konkurencia však pri vzniku ICJK podľa neho nehrá žiadnu rolu.

Myslíte si, že by investigatíva mohla na Slovensku fungovať ako jeden vyčlenený celok bez toho, aby si novinári konkurovali a exkluzivita by išla bokom?

Aj investigatíva je a bude konkurenčná. My osobne však nebudeme konkurovať nikomu. Nemáme na to dôvod. Samozrejme, každý novinár má svoje ego, svoje práce a takzvaného „sólo kapra“. Základný dôvod konkurencie je v tom, že médiá chcú „žiť“, zarábať viac a každý chce byť lepší, čo je úplne prirodzené a logické.

Nemáte teda žiaden záujem o reklamu ani o exkluzivitu.

Nemá zmysel ísť proti tomuto prúdu. My sme tí, za ktorými môžu kolegovia prísť a nemusia sa báť, že mu toho „sólo kapra“ vyfúkneme. Dnes je totiž organizovaný zločin naozaj nadnárodný. Aj na Slovensku je veľmi ťažké nájsť ho. Aj domáci ľudia, ktorí robia vo veľkom, si minimálne optimalizujú dane niekde v zahraničí, perú si peniaze, presúvajú zdroje a práve tu vieme poskytnúť efektívne zdroje.

Budete spolupracovať aj s OCCR. Ako to bude vyzerať v praxi?

Ide o voľný prístup k drahým plateným databázam (desiatky tisíc eur ročne, pozn.). Spolu s tým máme k dispozícii výbornú sieť kolegov v zahraničí, ktorých sa stačí často opýtať a poskytnú background, ktorý novinár na Slovensku nemá šancu zistiť. Aj jeden stručný mail vie posunúť prácu o týždne vpred. Vieme to z vlastných skúseností.

Ak sa napríklad niekto rozhodne bližšie zaujímať o Vadalovcov alebo albánsku mafiu na Slovensku, aké kontakty viete spostredkovať novinárom v tomto prípade?

Máme kolegov v Albánsku, Macedónsku, Taliansku, ktorí budú pravdepodobne vedieť veľmi veľa vecí, ku ktorým sa na Slovensku nemáme šancu dostať.

P. Holcová spomenula, že ich centrum nepotrebuje detaily o tom, ako novinári s poskytnutými informáciami narábajú. Čo spravíte v prípade, ak sa objaví napríklad Martin Ďaňo, ktorému v minulosti zakázali aj vstup do parlamentu a požiada vás o spoluprácu?

Keď som avizoval spoluprácu, uviedol som, že sme otvorení pracovať s kýmkoľvek, kto dodržiava remeselné a etické štandardy tejto práce. Takže, keď príde M. Daňo, otočíme ho vo dverách. Ten, žiaľ, tieto štandardy nedodržiava.