V téme, ktorú Trend (Mediálne.sk je jeho súčasťou) promuje aj na titulke, sa novinárky Zuzana Petková a Xénia Makarová vracajú ku kauze nadmerných odpočtov DPH, cez ktoré mala zločinecká skupina obrať štát o takmer 80 miliónov eur.

Vo veci prebieha stále vyšetrovanie, samotná trestná činnosť, o ktorej už médiá viackrát informovali, sa viaže ešte k obdobiu prvej vlády Roberta Fica.

Trend v aktuálnom vydaní uvádza, že podľa viacerých zdrojov sú do kauzy zapletení aj politici Smeru – v dokumentoch pripomínajúcich vyšetrovací spis sa spomínajú okrem iného Robert Kaliňák a Ján Počiatek. Týždenník sa odvoláva aj na výpoveď právnika Milana Chovanca, ktorý stál na čele zločineckej skupiny.

M. Chovanec uvádza prezývky „Robo“ a „Strapatý“ a polícii ozrejmuje, že tým myslí ministra vnútra a vtedajšieho ministra financií. O oboch sa zmieňoval v odpočúvaných telefonátoch, ktoré polícia zaznamenala ešte pred Chovancovým zadržaním a odhalením kauzy v roku 2012. 

Podľa Chovancových výpovedí sa mali ľudia zo Smeru podieľať na krytí podvodov, vybavovať veci na daňových úradoch či polícii, pričom hovorí aj o províziách v prospech strany.

S médiami sa nesúdi, no s Trendom sa bude

R. Kaliňák aj J. Počiatek pre Trend odmietli, že by v prospech firiem čokoľvek vybavovali. Minister vnútra v dodatočnom stanovisku zdupľoval, že sa „s týmito ľuďmi nikdy nestretol a ani s nimi nikdy nebol v akomkoľvek kontakte“.

Po zverejnení článku reagoval R. Kaliňák s tým, že dá žalobu na vydavateľa (tým je spoločnosť News and Media Holding) a podá trestné oznámenie na konkrétne osoby, ktoré nemenoval.

„Za 15 rokov v politike zažil mnoho útokov zo strany médií, ale ani jeden z nich nebol takým podlým a takým obludným obliatím špiny, ako predviedol Trend vo svojom najnovšom vydaní bez akýchkoľvek relevantných podkladov,“ píše v stanovisku tlačový odbor ministerstva vnútra.

„Aj keď sa ako politik so žiadnymi médiami doteraz nesúdil, najnovšie praktiky týždenníka Trend spôsobili, že v tejto veci urobí výnimku a podnikne právne kroky. Tie sa budú týkať nielen žaloby na ochranu osobnosti na vydavateľa ale aj trestných oznámení za krivé obvinenie na konkrétne osoby,“ dodalo ministerstvo. 

Trend si za publikovaným materiálom stojí. „V redakcii sme veľmi starostlivo zvažovali, či a ako uvedené zistenia publikovať. Rozhodli sme sa ich publikovať, pretože sme získali informácie z viacerých zdrojov a zistenia, o ktorých sa v nich hovorí, sú mimoriadne spoločensky závažné,“ reagoval šéfredaktor Trendu Oliver Brunovský. 

Kaliňákova výčitka smeruje k tomu, že Trend sa odvoláva na „materiál podobný vyšetrovaciemu spisu“, ktorý má byť výpoveďou M. Chovanca. „Ten považuje za pravdu bez toho, aby si reálne overil samotné súvislosti,“ prekáža ministrovi. M. Chovanec je v kauze obvinený, R. Kaliňák pripomína, že ho polícia začala stíhať v máji 2012, teda v čase, keď bol ministrom vnútra.

Šéfredaktor hovorí o zastrašovaní

„Nie je pravda, že tieto informácie sú publikované ‚bez štipky reálneho základu‘. Naopak, opierajú sa o zistenia orgánov činných v trestnom konaní a rozsiahle vyšetrovanie, ktoré však ani po deviatich rokoch od prvých informácií štátnych orgánov o tejto trestnej činnosti stále nie je ukončené,“ poznamenal O. Brunovský. 

Trend sa tiež obhajuje, že informácie publikoval s upozornením, že kľúčovým svedectvom je výpoveď obvineného a že ten vysvetľoval dva roky staré odposluchy polície a zároveň že viacero faktov, o ktorých hovorí, sa už potvrdilo a viedlo to k odhaleniu rozsiahleho podvodu.

„Vyhrážanie sa žalobami a trestnými oznámeniami na osoby považujeme za zastrašovanie, aby sme v odhaľovaní korupcie v štátnej správe nepokračovali. Dotknutí ministri by mali namiesto toho detailne vysvetliť, či prípadne akú úlohu v nej zohrali a či v tejto kauze urobili všetko pre jej dôkladné prešetrenie. Zároveň by mali detailne preukázať svoje majetkové pomery, ktoré v tejto súvislosti môžu takisto vzbudzovať pochybnosti,“ dodal O. Brunovský. 

Trestné oznámenie v súvislosti s článkom v Trende podávajú aj traja ľudia z kandidátky SaS pre najbližšie parlamentné voľby – Ondrej Dostál, Ivan Kuhn a Jakub Nedoba, ktorí sa obrátili na generálnu prokuratúru, Národnú kriminálnu agentúru aj Národnú protikorupčnú jednotku. „Aby zasa netrvalo dva mesiace, kým sa to dostane na stôl vyšetrovateľovi,“ napísal O. Dostál na Facebooku. Trojica žiada preveriť skutočnosti opísané v článku.

Celé znenie stanovísk ministerstva a šéfredaktora Trendu

Tlačový odbor MV SR:

Týždenník Trend, patriaci do mediálneho portfólia skupiny Penta, sa článkom Špičky Smeru v kauze DPH stal bahnom slovenskej žurnalistiky a ochrancom mafie DPH. Týmto textom, ktorý je postavený na výmysloch bez štipky reálneho podkladu a ktorý sa odvoláva len na slová človeka obvineného z daňových podvodov, sa Trend zapojil do predvolebnej kampane s cieľom poškodiť strane Smer a ministrovi vnútra R. Kaliňákovi.

Trend, ktorý sa sám považuje za mienkotvorný ekonomický týždenník, sa znížil k praktikám, ktoré sú cudzie aj slovenským bulvárnym novinám. V texte sa odvoláva na „materiál podobný vyšetrovaciemu spisu“, ktorý má byť výpoveďou Milana Ch. Ten považuje za pravdu bez toho, aby si reálne overil samotné súvislosti.

Polícia sa kauzou okolo spoločnosti TTC začala zaujímať v roku 2009. Milana Ch. začala polícia stíhať v máji 2012 v súvislosti s podvodmi s nadmernými odpočtami DPH, teda počas pôsobenia Kaliňáka na poste ministra vnútra. Milan Ch. je v tejto kauze dodnes obvinený. V súvislosti s jeho výpoveďou už podal v minulosti trestné oznámenie za ohováranie aj štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček a ďalší zainteresovaní.

Samotný Trend si protirečí, keď tvrdí, že sa kauza nevyšetruje. V celom prípade pána Chovanca je 50 obvinených v 15 rôznych spisoch, v priebehu vlaňajška boli tri trestné veci ukončené návrhom na podanie obžaloby, ďalšie tri trestné konania boli ukončené vznesením obvinenia v rámci iného trestného spisu a jeden trestný spis bol spojený na spoločné konanie.

Polícia, daňová kobra a Národná jednotka finančnej polície NAKA už od roku 2012 ide po krku firmám, ktoré si uplatňovali nadmerné odpočty DPH, celkom už odhalili podvody za stovky miliónov eur a aj vďaka ich práci neboli zo štátneho rozpočtu vyplatené podvodníkom a „dpháčkárskej“ mafii. Ich výsledkom je aj stíhanie aj Milana Ch. a ďalších ľudí v tejto kauze. Týždenník Trend sa svojím článkom stal ochrancom práve tých, ktorí na kšeftovaní s DPH profitujú a ktorí sa dnes snažia pred dlhoročnými trestami vo väzení brániť všetkými možnými spôsobmi.

Minister vnútra nemá s kauzou DPH a činnosťou spoločnosťou TTC nič spoločné, s týmito ľuďmi sa nikdy nestretol a ani s nimi nikdy nebol v akomkoľvek kontakte. Za 15 rokov v politike zažil mnoho útokov zo strany médií, ale ani jeden z nich nebol takým podlým a takým obludným obliatím špiny, ako predviedol Trend vo svojom najnovšom vydaní bez akýchkoľvek relevantných podkladov. Aj keď sa ako politik so žiadnymi médiami doteraz nesúdil, najnovšie praktiky týždenníka Trend spôsobili, že v tejto veci urobí výnimku a podnikne právne kroky. Tie sa budú týkať nielen žaloby na ochranu osobnosti na vydavateľa ale aj trestných oznámení za krivé obvinenie na konkrétne osoby.

Oliver Brunovský, šéfredaktor Trendu:

V redakcii sme veľmi starostlivo zvažovali, či a ako uvedené zistenia publikovať. Rozhodli sme sa ich publikovať, pretože sme získali informácie z viacerých zdrojov a zistenia, o ktorých sa v nich hovorí, sú mimoriadne spoločensky závažné.

Poskytli sme priestor dotknutým stranám na vyjadrenie a ponúkame ho aj naďalej, aby mohli všetky súvislosti vysvetliť. Máme eminentný záujem, aby sa kauza riadne vyšetrila a verejnosť bola pravdivo informovaná, kto každý bol zapletený do tohto megapodvodu a ako je vlastne možné, že takáto dlhoročná rozsiahla trestná činnosť päť rokov fungovala napriek početným daňovým kontrolám.

Nie je pravda, že tieto informácie sú publikované „bez štipky reálneho základu“. Naopak, opierajú sa o zistenia orgánov činných v trestnom konaní a rozsiahle vyšetrovanie, ktoré však ani po deviatich rokoch od prvých informácií štátnych orgánov o tejto trestnej činnosti stále nie je ukončené.

Informácie, ktoré sme publikovali, ponúkajú jedno z možných vysvetlení, prečo mohol takýto kolotoč podvodov fungovať. Obvinený hovorí, že viacerí funkcionári štátnej správy spolupracovali s páchateľmi daňových podvodov, často s členmi organizovaného zločinu, za úplatky ovplyvňovali výsledky daňových kontrol a rozhodnutia daňových úradov.

Je vo verejnom záujme, aby bol tento prípad riadne vyšetrený, aktéri spravodlivo potrestaní a aby sa aj v štátnych orgánoch urobili opatrenia, aby takáto trestná činnosť na Slovensku nebola realizovateľná.

Informácie sme publikovali s upozornením, že kľúčovým svedectvom je výpoveď obvineného. Zároveň sme ale poukázali na to, že obvinený výpoveďou vysvetľuje dva roky staré odposluchy polície a že viacero faktov, o ktorých hovorí, sa už potvrdilo a viedlo to k odhaleniu rozsiahleho podvodu.

Vyhrážanie sa žalobami a trestnými oznámeniami na osoby považujeme za zastrašovanie, aby sme v odhaľovaní korupcie v štátnej správe nepokračovali. Dotknutí ministri by mali namiesto toho detailne vysvetliť, či prípadne akú úlohu v nej zohrali a či v tejto kauze urobili všetko pre jej dôkladné prešetrenie. Zároveň by mali detailne preukázať svoje majetkové pomery, ktoré v tejto súvislosti môžu takisto vzbudzovať pochybnosti.

Poznámka: Mediálne.sk patrí rovnako ako týždenník Trend do vydavateľstva News and Media Holding