V Českej republike existuje napriek dokončenej politickej transformácii stále niekoľko ideologických aktivistov, ktorí sa zaoberajú ultrapravicovou politickou kampaňou, napísal čínsky štátom riadený Global Times k víkendovému incidentu poškodených čínskych vlajok v Prahe. Neznámi páchatelia postriekali tmavou farbou vlajky lemujúce ulice pri príležitosti návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Prahe.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Chung Lej podľa agentúry Reuters spresnil, že táto snaha „hŕstky sabotérov“ narušiť návštevu nepoškodí vzťahy medzi oboma štátmi.

Global Times píšu o význame, aký ČR prikladá vzťahom k Číne, a tvrdia, že krajina sa vymanila z ideológie, ktorá prevládala v jej zahraničnej politike po rozpade Sovietskeho zväzu. Dôkazom tejto novej politiky bola podľa denníka prítomnosť prezidenta Miloša Zemana na vojenskej prehliadke v Pekingu. Organizovaná bola k vlaňajšiemu výročiu ukončenia 2. svetovej vojny. Denník však priznáva, že vo východnej Európe oveľa viac ako v západnej existujú kruhy, ktoré sú posadnuté odporom ku komunizmu a tiež skupiny propagujúce nezávislosť Tibetu.

„Mnohí v Tibete nikdy neboli, ale predstavujú si ho ako miesto, kde čínska komunistická strana potláča a zakazuje náboženstvo. Títo aktivisti sa snažia upozorniť na seba protesty organizované pri veľkých medzinárodných podujatiach, ale zohyzďovanie čínskych vlajok je novinka,“ napísal čínsky denník.

Ako za studenej vojny

Návštevu čínskeho prezidenta a dianie okolo nej si všímajú aj svetové agentúry. Agentúra Reuters píše o protestoch českej opozície, ktorá prirovnáva pripravovanú návštevu k ováciám, aké sa za studenej vojny dostávali sovietskym predstaviteľom.

China Ekonomic Net píše o prezidentovej návšteve ako o novom podnete pre už naštartované a rýchlo sa rozvíjajúce čínsko-českej vzťahy, ktorým vraj niektorí prezývajú vzťahy "pandy a krtka".

Anglická verzia denníka Komunistickej strany Číny People Daily vo svojom článku venovanom prezidentovej návšteve Českej republiky cituje názory domácich analytikov, podľa ktorých nastáva nová vlna čínskych investícií, ktoré podporia ekonomiku a pomôžu znížiť nezamestnanosť.

South China Morning Post napísal, že prezident Miloš Zeman sa usiluje o posilnenie vzťahov s Čínou a Ruskom od svojho zvolenia v roku 2013 viac než o vzťahy s NATO a Európskou úniou, aj keď zodpovednosť za zahraničnú politiku v štáte nenesie prezident, ale vláda.

Prichádza čínska banka

Denník China Daily Asia píše, že vláda českých sociálnych demokratov začala praktizovať pragmatickú zahraničnú politiku orientovanú na ekonomickú spoluprácu s Čínou. Denník uvádza Zemanovú predpoveď, podľa ktorej by čínske investície v ČR v blízkej budúcnosti mali vzrásť o 1,8 miliardy dolárov.

China Daily prináša tiež rozhovor s expremiérom Jiřím Rusnokom, ktorý je kandidátom na guvernéra ČNB. Podľa Rusnoka by sa ČR mala pripojiť k Ázijskej banke pre investície do infraštruktúry (AIIB). Vytvorenie AIIB navrhla v roku 2013 Čína, ktorá je aj jej najväčším akcionárom. Napriek negatívnemu postoju Washingtonu sa členmi banky stalo viacero amerických spojencov vrátane Británie, Nemecka, Talianska, Austrálie či Južnej Kórey.