„Hovoril som o tom so saudskoarabskými úradmi a dúfam, že sa to stane čoskoro,“ povedal najstarší syn novinára Saláh Chašukdží o vydaní tela svojho otca.

V rozhovore, ktorý americká spravodajská televízna stanica CNN odvysielala v noci na pondelok, S. Chašukdží taktiež uviedol, že rodina zavraždeného novinára žiada vyšetrenie tohto trestného činu. Podľa tlačovej agentúry AFP synovia poznamenali, že v snahe pochopiť smrť svojho otca sa najviac spoliehajú na správy médií.

„Snažíme sa dať dokopy celý príbeh. Je to zmätočné a ťažké,“ uviedol Abdalláh Chášukdží. „Nie je to normálna situácia a nie je to normálna smrť,“ dodal. Vyjadril tiež nádej, že nech sa už stalo čokoľvek, jeho otec netrpel a mal pokojnú smrť.

Chášukdžího synovia v rozhovore pre americkú televíziu vyslovili obavy, že novinárska práca ich otca sa z politických dôvodov zneužíva. S. Chášukdží vysvetlil, že sa teraz objavuje veľmi veľa ľudí, ktorí sa hlásia k otcovmu odkazu, pričom niektorí to politicky využívajú spôsobom, s ktorým pozostalí plne nesúhlasili.

„Mám obavu, že (kauza) je nadmerne spolitizovaná,“ uviedol S. Chášukdží, podľa ktorého jeho otec nikdy nebol disidentom a veril v monarchiu, ktorá bola jedinou vecou, čo držala krajinu pohromade.

S. Chášukdží tiež povedal, že verí slovám kráľa Saudskej Arábie, ktorý prisľúbil postaviť pred súd všetkých páchateľov. „V opačnom prípade by Saudovia nezačali interné vyšetrovanie,“ dodal najstarší syn zavraždeného novinára.

Snúbenica Dž. Chášukdžího medzičasom vyzvala amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby podporil úsilie Turecka vyšetriť jeho smrť.

Dž. Chášukdží, 59-ročný spolupracovník amerického denníka The Washington Post, zmizol 2. októbra po tom, ako vstúpil do budovy konzulátu Saudskej Arábie v Istanbule s cieľom prevziať dokumenty potrebné na uzavretie manželstva so svojou snúbenicou, občiankou Turecka. Krátko na to sa objavili podozrenia, že novinár tam bol zavraždený, čo však Rijád popieral.

Vraždu zmiznutého novinára priznala Saudská Arábia až 19. októbra. Podľa jej verzie na konzuláte došlo k bitke, ktorá viedla k smrti novinára. Turecké a americké médiá predtým prišli s tvrdením, že Dž. Chášukdžího zabil špeciálny tím, vyslaný do Istanbulu na základe pokynu „z najvyšších miest“ v Saudskej Arábii.

Úrad tureckého generálneho prokurátora je presvedčený, že novinár bol uškrtený, jeho telo bolo rozrezané a zničené – údajne rozpustené v kyseline.