Francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo, ktorého parížska redakcia sa stala v januári terčom krvavého útoku islamistov, dostal cenu Medzinárodného PEN klubu za odvahu v boji za slobodu slova.  

Cenu za celoživotné dielo prevzal aj britský dramatik a scenárista českého pôvodu Tom Stoppard. Udeľovanie ocenení v New Yorku sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. „Obrana ľudí zavraždených za uplatňovanie svojho práva na slobodu prejavu je základnou hodnotou PEN klubu,“ uviedol predseda organizácie Andrew Solomon.

Ocenenie podľa neho patrí súčasnej redakcii za to, že sa nenechala násilím zastrašiť. Pri teroristickom útoku na redakciu časopisu Charlie Hebdo zahynulo tento rok v januári 12 ľudí vrátane šéfredaktora a niekoľkých karikaturistov.

Prvé vydanie po atentáte sa ale objavilo v riadnom termíne 14. januára vďaka podpore popredných francúzskych redakcií a rýchlo sa vypredalo, rovnako ako jeho neskoršie dotlače. Celkom vyšiel Charlie Hebdo v siedmich miliónoch exemplároch. Pred útokom pritom predstavoval týždenný náklad okolo 60-tisíc kusov.

Rozhodnutie PEN klubu udeliť cenu za odvahu brániť slobodu prejavu redakcii časopisu Charlie Hebdo sa nestretlo so všeobecným prijatím. Šesť popredných spisovateľov, napríklad kanadsko-srílanský prozaik a básnik Michael Ondaatje, nigérijsko-americký spisovateľ a historik umenia Teju Cole či americká autorka Rachel Kushner, sa na protest odmietli zúčastniť slávnostnej ceremónie.

Ďalších viac ako sto autorov podpísalo protestný list. Odporcovia poväčšinou kritizovali „kultúrnu netoleranciu" redaktorov časopisu.