Jeden z obrázkov žartuje o nebezpečnosti ruských nízkonákladových aeroliniek, na druhom trosky a telá padajúce z oblohy na fúzatého ozbrojenca sprevádza poznámka o zintenzívnení ruských náletov na islamistov.
„Kde sú karikatúry masakry ich redakcie? Nejako si ich nepamätám,“ poznamenal na Twitteri jeden z Rusov v narážke na útok, pri ktorom začiatkom roka dvaja teroristi postrieľali desať ľudí v parížskej redakcii Charlie Hebdo vrátane šéfredaktora, ako aj dvoch policajtov. „Škoda, že ich vtedy všetkých nedorazili. Toto prekračuje všetky medze,“ napísal ďalší používateľ.
Nevôľu vyjadrila aj hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová. „Je ešte niekto Charlie?“ spýtala sa na Facebooku v narážke na januárovú vlnu solidarity po útoku na redakciu pod heslom Je suis Charlie (Som Charlie).
Podpredseda dolnej komory ruského parlamentu, Štátnej dumy, označil karikatúry za cynické a vyzval francúzsku verejnosť, aby zareagovala.
Charlie Hebdo пошутил над крушением российского А321 pic.twitter.com/2YqV1c1WYO
— ⚡СРОЧНО⚡ (@sro4no) 5. Listopad 2015
„Tieto karikatúry nie sú v podstate satira, ale špinavý posmech. Možno ich označiť jedine za donebavolajúci cynizmus,“ povedal agentúre Interfax prvý podpredseda dumy Ivan Melnikov z radov opozičných komunistov.
Názor by však podľa neho mala vyjadriť predovšetkým francúzska verejná mienka a Rusi by nemali zovšeobecňovať a vzťahovať svoj názor na celú západnú Európu.
Žurnalistika by sa podľa I. Melnikova mala opierať o jasné morálne normy: „Ak to nerobí, stáva sa niečím iným, než žurnalistikou,“ zdôraznil.
Niektorí poslanci požadovali zakázať francúzsky časopis v Rusku ako „extrémistickú literatúru“ a dožadovali sa ospravedlnenia od Francúzska.
Hovorca Kremľa karikatúry označil za „rúhanie“. Dal ale najavo, že Moskva nebude oficiálne žiadať Paríž o vysvetlenie. V Rusku by podobný časopis vychádzať nemohol, dodal Dmitrij Peskov, Putinov hovorca.