Francúzka Zineb El Rhazoui má marocké korene, pre Charlie Hebdo pracuje od roku 2011. Svoje pôsobenie však aktuálne končí.

Podľa novinárky sa časopis zľakol islamských extrémistov a už nezverejňuje kresby proroka Mohameda. Radikáli práve pre karikatúry týkajúce sa islamskej tematiky zaútočili na redakciu v januári 2015 a po ich útoku zostalo 12 obetí.

„Charlie Hebdo zomrel 7. januára 2015,“ povedala novinárka agentúre AFP, narážajúc na dátum tragickej udalosti v redakcii. Samotná Z. El Rhazoui v čase útoku v sídle redakcie nebola, dovolenkovala po sviatkoch v Maroku.

Podľa novinárky sa časopis výrazne zjemnil, pokiaľ ide o materiály týkajúce sa islamského extrémizmu. Ako uvádza Guardian, 35-ročná Z. El Rhazoui, ktorá je od útokov pod policajnou ochranou, si vyslúžila aj prezývku „najstráženejšia žena Francúzska“. Netají sa totiž otvorenou kritikou islamu.

Podľa Z. El Rhazoui je otázna súčasná schopnosť magazínu niesť pochodeň neúctivosti a absolútnej slobody. „Sloboda za každú cenu bola to, čo som milovala na Charlie Hebdo, kde som pracovala napriek veľkej nepriazni.“ Rozhodnutie skončiť v časopise oznámila už skôr, dôvody však komplexne pomenovala až v aktuálnom rozhovore.