Transakcia však zatiaľ ešte nie je uzavretá, povedal ČTK člen predstavenstva CMI Daniel Častvaj. Protimonopolný úrad sa už vecou začal zaoberať. „Ide iba o jej posúdenie zo strany ÚOHS,“ dodal D. Častvaj. 

Časť vydavateľstva predáva podnikateľ František Savov, ktorý aktuálne žije v Londýne. Čaká tam na ďalšie rozhodnutie súdu, ktorý by ho mal vydať do Česka, kde je stíhaný kvôli kráteniu daní a legalizácii príjmov z trestnej činnosti.

„Úrad začal správne konanie o návrhu na povolenie spojenia medzi spoločnosťou Gloomar CZ, a. s., a časťou podniku vydavateľstva Mladá fronta, a. s. Viac informácií bude čoskoro uverejnených v oznámení o pripravovanom spojení konkurentov na internetových stránkach ÚOHS,“ uviedol hovorca protimonopolného úradu Martin Švanda.

Firma Gloomar CZ bola založená tento rok v auguste, jej jediným akcionárom je spoločnosť Euromater SE, ktorú ovláda cyperská Esturgeon Enterprises Limited.

Konečným vlastníkom časti Mladej fronty po schválení transakcie bude CMI, ktorý kontrolujú Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Server idnes.cz v septembri uviedol, že D. Křetínský od F. Savova kúpi len časť vydavateľstva. Konkrétne má ísť o sekciu časopisov aj niektoré on-line médiá, vrátane spravodajského denníka E15.

Vydavateľstvo Mladá fronta od roku 2007 vydáva ekonomický denník E15 (náklad 53 485), v roku 2012 začalo vydávať ekonomický týždenník Euro a od roku 2013 spravodajský týždenník v anglickom jazyku E15 weekly.

Ďalej vydáva časopisy pre deti (Sluníčko, Mateřídouška), lifestylové magazíny (napríklad Lidé a Země, For Men, Maminka, Dieta) i odborné tituly (Strategie, Real-immo, Právo&Byznys atď.). Ďalej prevádzkuje divízie zamerané na on-line médiá, časopiseckú a knižnú produkciu.

D. Křetínský ovláda na mediálnom trhu skupinu Czech News Center, ktorá vydáva denníky Blesk (náklad 242 001), Aha! (57 075) a Šport (36.126 kusov). Ďalej vydáva týždenník Reflex a motoristické tituly Svet motorov a Auto TIP.

Spoločnosť je súčasťou koncernu Czech Media Invest, ktorý kontrolujú finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Vydavateľstvo kúpili koncom roka 2013 od nemecko-švajčiarskej spoločnosti Ringier Axel Springer AG.

ÚOHS tento rok schvaľoval aj iné zmeny na českej mediálnej mape. V septembri povolil predaj vydavateľstva Vltava-Labe-Press investičnej skupine Penta. Podľa protimonopolného úradu nebude mať spojenie za následok podstatné narušenie hospodárskej súťaže. Vydavateľstvo predával nemecký koncern Verlagsgruppe Passau.