Kampaň pod heslom #MeToo spustila aféra okolo hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina, ktorého viacero žien obvinilo zo sexuálneho obťažovania.

Následne verejne vystúpilo množstvo žien i mužov, ktorí sa zverili, že sa stali obeťou sexuálneho zneužívania.

„Začalo sa to jednotlivými prejavmi odvahy stoviek žien – a tiež mužov – ktorí sa odhodlali vykresliť svoje príbehy,“ povedal agentúre Reuters šéfredaktor časopisu Edward Felsenthal. „To je ale len časť celkového stavu,“ dodal.

Medzi viacerými osobnosťami, ktoré Time nafotil a vyspovedal ako tých, čo „prelomili ticho“ je aj speváčka Tylor Swift, ktorá sa takisto postavila proti sexuálnemu obťažovania. Prispela svojím príbehom z roku 2013, keď obvinila z obťažovania dídžeja Davida Muellera. 

T. Swift je aj na obálke aktuálneho vydania časopisu, spolu s herečkou Ashley Judd a ďalšími ženami, ktoré sa zapojili do kampane #MeToo vrátane Taran Burkeovej, ktorá hnutie Me Too pred desiatkou rokov založila.

D. Trump, ktorý obsadil druhé miesto, bol osobnosťou roka podľa časopisu vlani. Americký prezident tento rok prejavil nevôľu, keď sa dozvedel, že nemá isté, či titul obháji.

Zástupcovia časopisu pôvodne amerického prezidenta oslovili so žiadosťou o poskytnutie rozhovoru a pózovanie ich fotografovi. D. Trump to ale odmietol, pretože nechcel byť len jednou z „možností“.

„Časopis Time mi volal, aby mi povedal, že MOŽNO budem ako vlani vyhlásený za osobnosť roka. Musel som ale súhlasiť s rozhovorom a fotografovaním,“ napísal D. Trump na Twitteri. „Povedal som, že možno nestačí a odmietol som. Napriek tomu ďakujem,“ dodal prezident.

Predstavitelia časopisu reagovali poznámkou, že sa D. Trump mýli, čo sa týka spôsobu výberu osobnosti roka. „Time svoju voľbu nekomentuje pred jej zverejnením, čo je 6. decembra,“ reagoval časopis. Napokon voľba na D. Trumpa nepadla.

Pri hľadaní osobnosti roku 2017 sa tento rok do užšieho výberu okrem D. Trumpa dostali aj bývalý hráč americkej Národnej futbalovej ligy Colin Kaepernick, ktorý začal trend pokľaknutia počas americkej hymny pred zápasmi, čo sa stalo gestom, ktorým americkí športovci vyjadrujú podporu hnutiu proti policajnému násiliu na černochoch, ale aj zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos, severokórejský diktátor Kim Čong-un či špeciálny vyšetrovateľ Robert Mueller, ktorý objasňuje ruský vplyv na minuloročné prezidentské voľby v USA.

Time oceňuje osobnosti roka od roku 1927. V roku 2015 si časopis ako osobnosť roka vybral nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. V roku 1938 ale vymenoval tiež vodcu nacistického Nemecka Adolfa Hitlera. U sovietskeho diktátora Jozefa Stalina to urobil dokonca dvakrát – v rokoch 1939 a 1942.