Časopis pre deti Slniečko oslavuje v tomto roku 80. výročie vychádzania. "Slniečko nie je dnešné. Za tie nespočetné roky svojej existencie už všeličo preskákalo, spoznalo a nadobudlo," povedal pre TASR na dnešnej tlačovej konferencii Ondrej Sliacky, šéfredaktor Slniečka.

Mesačník vyšiel po prvý raz v Martine 1. septembra 1927. Jeho vydavateľom bola Matica slovenská. Počas nasledujúceho polstoročia sa na ňom redakčne podieľali najvýznamnejšie osobnosti slovenskej spisovateľskej komunity, ako napríklad jeho niekdajší šéfredaktor Jozef Cíger Hronský či spisovateľka Mária Rázusová-Martáková.

V roku 1950 bolo vydávanie Slniečka z politických dôvodov pozastavené a obnovilo sa až v roku 1969 zásluhou spisovateľa Ruda Mórica. Riaditeľkou sa vtedy stala spisovateľka Mária Ďuríčková.

V súčasnosti časopis vychádza počas školského roka raz mesačne na 24 stranách. Redakčne sa na ňom podieľajú Ondrej Sliacky, Viera Fabianová, Ľubica Kepštová a externisti. "Astronómovia predpokladajú, že Slniečko bude žiariť ešte päť miliárd rokov, takže o jeho existenciu sa netreba obávať," dodal optimisticky Sliacky.