Exposlanec za HZDS Gabriel Karlin žiada od médií takmer 400-tisíc eur ako odškodné za to, že sa venovali jeho korupčnej afére z roku 2003. Dnes o tom píše denník Pravda.

Karlin žaluje Pravdu, Sme a Hospodárske noviny za poškodenie dobrej povesti. Proti denníkom vytiahol desiatky článkov a komentárov. Od Pravdy a Sme žiada po päť miliónov korún (165 970 eur), od Hospodárskych novín dva (66 388 eur).


Gabriel Karlin ešte v čase, keď sedel v poslaneckej lavici za HZDS. Prípad jeho úplatkárskej kauzy stále nie je ukončený.

"Nepravdivé informovanie (...) zasiahlo do jeho občianskej cti a dôstojnosti. Vážnym spôsobom ho poškodilo v politickom živote, podnikaní, spoločenskom a rodinnom živote,“ uvádza v žalobe jeho právna zástupkyňa Tatiana Polková. Karlin sa sťažuje, že úplatok nikdy nevzal. Napriek tomu „päť rokov médiá živia v širokej verejnosti obraz žalobcu ako skorumpovaného politika, ktorý morálne upadol na samé dno,“ stojí v žalobe.

Bývalý poslanec tiež chce, aby sa za jednotlivé články noviny ospravedlnili, a to za sebou v jednom vydaní. Od Pravdy požaduje napríklad 29 ospravedlnení.

Karlina zatkli v novembri 2003. V jeho kufríku sa totiž našla obálka s označenými bankovkami v hodnote pol milióna, ktoré priniesol na rokovanie policajný agent. Podľa Generálnej prokuratúry bol Karlin pristihnutý a zadržaný. Okresný súd v Banskej Bystrici ho uznal vinným, neskôr však odvolací súd rozhodnutie zrušil. Medzitým sa podarilo spochybniť dôkazy, ktoré mali exposlanca usvedčiť. Prípad nie je doteraz uzavretý.

Exposlanca zastupuje v žalobe proti médiám manželka žilinského sudcu Pavla Polku. Ten je známy tým, že sa v minulosti vytrvalo súdil s rôznymi médiami o miliónové sumy, dodáva denník Pravda.

Od januára vysúdili verejní činitelia od slovenských médií vyše 300-tisíc eur vrátane sporov v odvolacom konaní. Naposledy potrestali súdy spoločnosť Petit Press pokutou 99-tisíc eur. Dôvodom bol článok v denníku Sme, ktorý iba reprodukoval reportáž TV Markíza. Vydavateľ denníka Sme sa ešte môže odvolať.