Brazílsky prezident Jair Bolsonaro a jeho blízke okolie od roku 2020 podnikli 580 výpadov a útokov na tlač. Uviedla to agentúra AFP s odvolaním sa na správu združenia Reportéri bez hraníc (RSF). Medzi útoky Reportéri bez hraníc počítajú nadávky, ponižovanie či neopodstatnené žaloby.

Brazílsky prezident niekoľkokrát obvinil tlač z toho, že môže za stav panujúci v krajine počas epidémie. ,,Tlač je zodpovedná za paniku v krajine a za straty na životoch počas pandémie, je to národná hanba," uviedol na začiatku tohto roka Bolsonaro. Podľa neho je tlač ,,horšia ako odpad, pretože odpadky možno aspoň recyklovať".

Správa RSF tiež pripomína ponižovanie novinárov počas ich práce. Napríklad vlani v marci nechal prezident rozdať banány novinárom na tlačovej konferencii. Ponúknuť niekomu banán je pritom v Brazílii ekvivalentom pre zdvihnutie prostredníka.

V prípade osobných výpadov sa Bolsonaro a jeho okolie častejšie zameriavali na ženy. RSF pripomína prípad novinárky denníka Folha de Sao Paulo Patricie Camposovej Mellovej, ktorá bola obvinená jedným z Bolsonarových synov, že o ňom zháňa informácie výmenou za sexuálne aktivity. Eduardo Bolsonaro bol nakoniec minulý týždeň za toto tvrdenie odsúdený k odškodneniu novinárky.

Forest fire burning the Pantanal Wetlands
Neprehliadnite

V Amazónii opäť vzrástol počet požiarov. Za desať mesiacov sa ich počet viac ako zdvojnásobil

Podľa združenia sa útoky na tlač zo strany prezidenta a jeho blízkych prejavujú tiež častým podávaním neopodstatnených žalôb na ochranu osobnosti.

Podľa prepočtov je však najaktívnejším v útokoch proti tlači prezidentov syn Eduardo, ktorý je federálnym poslancom. U neho RSF zaznamenalo 208 útokov, u otca potom 103. Častým prostriedkom na výpady je sociálna sieť twitter.

Stav slobody tlače v Brazílii podľa RSF zhoršuje tiež postupná politizácia isých verejných orgánov, napríklad štátneho zadávateľa reklamy Secom. Ten podľa RSF výrazne preferuje pri zadávaní reklamy verejných inštitúcií médiá naklonené prezidentovi.

,,Teraz nič nenasvedčuje tomu, že Bolsonaro a jeho okolie prestanú s útokmi (na tlač) a zastavia svoju snahu obrať médiá o dôveryhodnosť," uvádzajú Reportéri bez hraníc. V ich rebríčku slobody tlače sa Brazílie umiestnila na 107. priečke zo 180 hodnotených krajín.