J. Brun podľa agentúry Interfax spresnil, že odborníci použili na analýzu biologického materiálu odobratého novinárovi rôzne metódy, avšak stopy po drogách nezistili.

Podľa moderátora relácie Dmitrija Kiseľova chemici skúmali Golunovov moč, ktorý mu odobrali bezprostredne po jeho zadržaní vo štvrtok 6. júna. Urobili tiež analýzy látok, ktoré sňali z novinárovho batohu a v jeho byte.

Ukázalo sa, že ide o kokaín a N-metylefedrónové deriváty. Novinár Ivan Golunov bol zadržaný 6. júna v centre Moskvy „počas operatívnych pátracích aktivít“ policajtov z oddelenia pre kontrolu obchodu s drogami. Podľa vyšetrovateľov sa tam I. Golunov „pokúsil o nelegálny predaj omamných látok vo veľkom objeme“.

V sobotu bol I. Golunov obvinený, ale ešte v ten istý deň ho jeden z okresných súdov v Moskve odmietol vziať do väzby a poslal do domáceho väzenia, v ktorom bude do 7. augusta.

Novinár vinu odmieta

Novinár na súde vyhlásil, že je nevinný a svoje trestné stíhanie dal so súvislosti so svojimi investigatívnymi článkami o podozrivých praktikách v pohrebných službách. Novinárov obhajca je presvedčený, že zadržanie jeho mandanta nebolo v súlade so zákonom.

Poukázal i na to, že policajti voči nemu použili násilie. Vyslovil i predpoklad, že drogy a váhy, ktoré sa našli v batohu novinára, boli podhodené políciou. Na znak solidarity s I. Golunovom spravodajské portály Kommersant, RBK a Vedomosti vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom sa píše, že dôkazy o I. Golunovovej vine považujú za nepresvedčivé a žiadajú aj preveriť postup polície pri jeho zatýkaní a vypočúvaní.

Vyhlásenie „My sme Ivan Golunov“ sa v pondelok objavilo aj na titulných stranách ich printových vydaní. Prešetriť postup polície pri zatýkaní novinára žiada aj generálny tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland, ktorý na to vyzval ruského ministra vnútra osobne.

Upozornil aj ombudsmanku

Vo svojom vyhlásení T. Jagland pripomenul, že „policajné násilie počas vyšetrovania je striktne zakázané článkom 3 Európskej konvencie o ľudských právach, ku ktorej sa Rusko pripojilo“.

T. Jagland upozornil, že „Golunov navyše tvrdí, že dôkazy proti nemu boli zmanipulované, čo vyvoláva ešte väčšie znepokojenie. Vzhľadom na tieto podozrivé skutočnosti vyzývam ministra vnútra Ruskej federácie Vladimira Kolokoľceva, aby osobne túto situáciu preveril“.

T. Jagland apeloval aj na ruskú ombudsmanku Taťjanu Moskaľkovovú, aby vo veci konala, keďže, ako sa vyjadril, „sloboda prejavu i právo na bezpečie sú základom každej demokratickej spoločnosti. Justičné a policajné zložky musia tieto hodnoty chrániť“.

T. Moskaľkovová už medzičasom na svojom webe oznámila, že kauze I. Golunova „venuje zvýšenú pozornosť“.

Prípad sleduje aj Kremeľ

Aktualizované o 15:30: Kremeľ v pondelok oznámil, že prípad novinára I. Golunova „sleduje veľmi pozorne“. Informovala o tom agentúra Interfax.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že „veľmi pozorne sledujeme, ako sa tento prípad rozvíja, i všetky jeho nuansy. Keďže to naozaj rezonuje, vyžaduje si to osobitnú pozornosť“.

Podľa D. Peskova by pozornosť tomuto prípadu mala venovať v prvom rade kancelária generálneho prokurátora a niektoré zložky v rámci ministerstva vnútra, a to z dôvodu odhalenia prípadného porušenia zákona. D. Peskov nepochybuje, že Úrad generálneho prokurátora bude reagovať na správy o porušovaní práv novinára, ku ktorým došlo počas jeho zadržania.

Hovorca D. Peskov tiež uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin bol o prípade I. Golunov informovaný ešte minulý piatok.

D. Peskov odmietol špekulovať, či možno očakávať odvolávania v policajných zložkách v súvislosti s podozreniami na prekročenie právomoci. Nechcel sa vyjadriť ani k tomu, či V. Putin bude o I. Golunovovi hovoriť s ruskou ombudsmankou T. Moskaľkovovou na ich spoločnom stretnutí.