Bieloruské združenia novinárov a neštátne médiá dnes v spoločnom vyhlásení vyzvali úrady, aby ukončili nátlak na server Tut.by a ďalšie nezávislé médiá, ktoré informujú o protestoch proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi po prezidentských voľbách z 9. augusta. Postup úradov proti nezávislým médiám je podľa vyhlásenia porušením slobody slova a tlače a obmedzuje prístup občanov k informáciám, napriek právam a slobodám zaručeným bieloruskú ústavou.

Bieloruské ministerstvo informácií v utorok oznámilo, že sa rozhodlo od 1. októbra na tri mesiace pozastaviť status internetového komunikačného prostriedku jednému z najsledovanejších bieloruských médií, portálu Tut.by. Tento spravodajský web obsiahlo informuje o protestoch v krajine. Portál pokračuje v práci, hoci jeho reportérom a fotografom budú teraz pri krytí udalostí hroziť finančné pokuty alebo aj väzenie. ,,Nemení to naše zásady," uistil server a upozornil, že ministerstvo prijalo rozhodnutie, hoci ešte nerozhodol súd, u ktorého si na Tut.by sťažovalo.

WA 21 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko si utiera tvár pred svojimi podporovateľmi na Námestí nezávislosti v Minsku v nedeľu 16. augusta 2020. Približne 200.000 bieloruských podporovateľov opozície sa v nedeľu zišlo v centre hlavného mesta Minsk a spoločne podnikli
Neprehliadnite

Chcú na to dohliadnuť. Rada OSN žiada Bielorusko o slobodný vstup

Demonštrácie proti zotrvaniu Lukašenka v úrade prezidenta trvajú v krajine už ôsmy týždeň. Mnoho Bielorusov je presvedčených, že augustové voľby vyhral podvodne. Myslia si to predstavitelia opozície, rovnako ako EÚ. Jeho víťazstvo neuznávajú. Protesty, ktorých účastníci žiadajú Lukašenkov odchod a nové voľby, pokračujú cez mnohokrát brutálny policajný zákroky a zatýkanie.

Lukašenko sa snaží najväčšie protesty proti sebe od svojho nástupu k moci pred 26 rokmi potlačiť najrôznejšími spôsobmi. Od krutého zaobchádzania s demonštrantmi, ich zatýkanie a väznenie za účasť v protestoch, cez väznenie a vyháňanie zo zeme opozičných vodcov, až po snahu znemožniť objektívne informovanie o masovej nespokojnosti s autoritárskym vodcom, nazývaným ,,posledný diktátor v Európe".

Rad reportérov domácich, ale aj zahraničných médií, bola cez jasné novinárskej označenie prinajmenšom na niekoľko hodín zadržaná. Okrem reportérov západných médií sa to opakovane stalo aj spravodajcovi ruskej agentúry TASS aj niektorým ďalším ruským novinárom.