Za úpravu legislatívy však hlasovali aj niektorí koaliční poslanci – bývalý minister kultúry Marek Maďarič či bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. M. Maďarič sa zdržal iba pri hlasovaní o návrhu na vytvorenie fondu pre investigatívnu žurnalistiku.
„Slovenskí novinári sú nebojácni, sú však pod dlhodobým ekonomickým a právnym tlakom. K nemu sa pridala v ostatných rokoch snaha oligarchov, najmä Penty a J&T, ovládnuť mediálny priestor. Vládna moc naďalej tvrdohlavo odmieta konštruktívne reagovať na zásadné udalosti, ktoré sa v našej spoločnosti odohrali v posledných mesiacoch. Som rád, že dvaja najrešpektovanejší ministri bývalej vlády sa postavili za návrhy Spolu a hlasujú podľa potrieb spoločnosti a svedomia,“ uviedol predseda M. Beblavý.
Jedným zo zákonov chceli znemožniť podávanie účelových žalôb, ktoré majú zastrašiť, otráviť alebo ekonomicky zruinovať novinára či vydavateľa.
Druhým bolo zahrnutie novinárov do kategórie chránených osôb v Trestnom zákone, aby boli útoky na nich posudzované prísnejšie.
Poslankyňa V. Dubačová považuje slobodné médiá za kľúčové pre fungovanie demokracie. Uviedla niekoľko známych prípadov, keď sú novinári žalovaní, alebo sa im žalobami vyhrážajú ľudia, ktorí majú dostatok finančných prostriedkov a zneužívajú túto prevahu na zastrašovanie novinárov a ich vydavateľov a financujú ťahanice po súdoch.
Aj keď žalujúci prehrá a zaplatí súdne trovy, novinár je podľa poslankyne otrávený ťahanicami po súdoch a jeho nadriadení takisto.
Cieľom predkladateľov bolo znemožniť neodôvodnené žaloby na novinárov, ich zamestnávateľov a investigatívne mimovládne organizácie cez tzv. osobitnú podmienku konania, kde súd zmení poradie krokov, najprv by preskúmal spôsobenie ujmy a iba v prípade zistenia závažnej ujmy by ďalej konal. Občianskoprávne konanie by tak po prijatí predloženého návrhu už nemohlo byť voči novinárom zneužité.
Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej založila Európska komisia fond na podporu investigatívnej žurnalistiky na európskej úrovni. Poslanci ho v zákone navrhovali zriadiť aj na Slovensku, financovaný by bol z vládnej rezervy a mal by na neho byť vynaložený milión eur ročne.
Pretože štát zlyháva, túto úlohu na seba opäť nedávno prevzali mimovládne organizácie a súkromný sektor. Poslanci chceli tiež posilniť povinnosť orgánov verejnej moci a verejných funkcionárov odpovedať na otázky novinárov. Ďalšie zmeny mali posilniť ekonomickú slobodu médií.
Poznámka: Vlastníkom vydavateľstvo News and Media Holding je investičná skupina Penta.