Český miliardár slovenského pôvodu Andrej Babiš v piatok podpísal prevzatie slovenského vydavateľstva Ecopress, dcérskej spoločnosti českého vydavateľstva Economia podnikateľa Zdeňka Bakalu. Informáciu pre Mediálne.sk potvrdili viaceré zdroje a neskôr ju vydala aj agentúra ČTK. Strany sa dohodli, že nebudú detaily transakcie zverejňovať.

Ecopress na Slovensku vydáva ekonomický denník Hospodárske noviny a ďalšie tituly vrátane odborných časopisov ako Horeca, Zdravotnícke noviny, Sestra či Stratégie. Pod české vydavateľstvo patrili Hospodárske noviny od svojho počiatku v roku 1992. Špecializované B2B tituly sa dostali pod Ecopress, keď ich vydavateľstvo v roku 2010 kúpilo od skupiny Sanoma Magazines Slovakia

„Hospodárske noviny dlhodobo považujem za veľmi kompetentný a dôveryhodný titul na slovenskom mediálnom trhu, a preto som rád, že sa mi vydavateľstvo Ecopress podarilo kúpiť,“ cituje Babiša web Hospodárskych novín. 

Babiš je majiteľom holdingu Agrofert, na mediálnom trhu v Česku pôsobí cez jeho dcérsku firmu AGF Media. V Česku vydáva regionálne týždenníky „5+2 dny“, ktoré sú bezplatné distribuované do schránok, podobne ako na Slovensku periodiká Echo (Petit Press) či schránkové inzertné noviny najväčšej siete RegionPress.

Babiš s regionálnymi týždenníkmi vstúpil na trh vlani v marci, v priebehu krátkeho obdobia nimi pokryl všetky časti Českej republiky a ich náklad presiahol milión výtlačkov.

Babiš kúpil Hospodárske noviny

Babiš, ktorý založil protikorupčné hnutie ANO 2011 a chce sa zúčastniť na parlamentných voľbách v roku 2014, uisťoval, že vydávanie týždenníkov nemá s voľbami nič spoločné.

V súvislosti s Babišovymi aktivitami na mediálnom trhu sa hovorilo o viacerých plánovaných akvizíciách, no žiadna z nich sa dosiaľ nerealizovala. AGF Media malo podľa špekulácií napríklad odkúpiť skupinu Centrum Holdings prevádzkujúcu v Česku aj na Slovensku portály Atlas a Centrum či spravodajský server Akuálně.cz (a Aktuálne.sk), napokon od zámeru ustúpilo z nešpecifikovaných dôvodov s tým, že „firmu by bolo nutné reštrukturalizovať, čo by bolo zložité“.

Podľa portálu Lidovky.cz je však kúpa Centrum Holdings naďalej aktuálna a dokonca by sa mala v najbližšom období sfinalizovať. Vydavateľstvo Economia sa podľa informácii portálu pripravuje na prevzatie elektronickej konkurencie. „Jednania ešte nie sú uzavreté, v tejto chvíli to nebudem komentovať,“ uviedol pre Lidkovy.cz Bakalov hovorca Tomáš Pavlík.

České média tiež v minulosti publikovali informácie o vlastnej televízii, ktorú AGF Media pripravuje, či snahe majetkovo vstúpiť do televízií Metropol a medzičasom skrachovanej TV Pětka. Žiadna z transakcií sa napokon nerealizovala.

Najnovšiu informáciu v súvislosti s plánmi AGF Media zverejnil začiatkom marca portál Mediaguru.cz, ktorý uviedol, že Babiš má záujem o kúpu vydavateľstva Ringier Axel Springer CZ. Babišov hovorca označil informáciu za nepravdivú a Ringier odmietol „komentovať špekulácie“.

Väčšinový podiel (88,36 %) v českej Economii, materskej firme Ecopressu, vlastnila do roku 2008 vydavateľská skupina Verlagsgruppe Handelsblatt (VHB), ktorá ho predala spoločnosti Respekt Media vlastnenej podnikateľom Zdeňkom Bakalom.

Bakalova firma sa následne stala 100-percentným vlastníkom Economie. V roku 2011 došlo k fúzii spoločností Respekt Media, Economia, Handelsblatt Investments, Economia Online, Ecomedia a portálu volny.cz, nadobúdajúcou spoločnosťou sa stal Respekt Media, ktorý následne zmenil názov na Economia. Akcionárom v Respekt Media (neskôr Economie) sa v roku 2009 stala spoločnosť BXR Group Zdeňka Bakalu, mediálne aktivity zastrešuje BXR Media Ltd.

Podľa posledných dostupných údajov z roku 2010 sa tržby vydavateľstva Ecopress pohybovali na úrovni 5,99 milióna eur.

Babiš kúpil Hospodárske noviny