Vydavateľstvo Perex už oficiálne potvrdilo odchod Petra Šabatu z pozície šéfredaktora denníka Pravda. Denník o tom informuje aj na svojej internetovej stránke.

Ako potvrdil Šabata pre Mediálne.sk, do Prahy sa vracia z rodinných dôvodov. Čaká tam na neho aj nová pracovná ponuka, ktorú zverejniť nechcel.

Šabatovým nástupcom sa stane jeho doterajší zástupca Juraj Porubský. V denníku Pravda začínal ako redaktor oddelenia ekonomiky, ktoré neskôr viedol. V roku 2007 sa stal vedúcim oddelenia domácich udalostí a zároveň zástupcom šéfredaktora.

Druhým zástupcom šéfredaktora bol aj dosiaľ Jakub Prokeš. Či sa v Pravde bude hľadať nástupca Porubského, si noviny musia podľa Šabatu ešte ujasniť. Odchádzajúci šéfredaktor sa k súčasnej situácii Pravdy od zmeny formátu už nechcel vyjadrovať.


 

Zverejnené 21. apríla:

<b>Petr Šabata v Pravde končí</b>

Šéfredaktor denníka Pravda Petr Šabata podľa informácií Mediálne.sk končí. Odchádza tak jeden zo služobne najstarších šéfredaktorov slovenských denníkov. Pravdu riadil od roku 2001.

<b>Petr Šabata v Pravde končí</b>


Pravda s Petrom Šabatom zažila vrcholy i minimá.

 

Odchádzajúca hlava Pravdy hovorila o svojom odchode v apríli minulého roka. V online diskusii servera Týden.cz vtedy Šabata odpovedal na otázku, kedy sa plánuje vrátiť do Prahy: „Návrat plánujem, ale nejaký čas to ešte potrvá (máme tu veľké plány). A určite zostanem v médiách.“

Šabata predtým pôsobil sedem rokov v najväčšom českom denníku Mladá Fronta Dnes. Je zároveň aj členom predstavenstva vydavateľstva Perex. Zostal v ňom aj po príchode nového majiteľa – skupiny Daily Mail and General Trust, v roku 2006.

Pravda so Šabatom zažila vrcholy predajnosti v polovici tohto desaťročia s číslami blížiacimi sa k osemdesiatim tisícom. Od roku 2007, keď štartoval aj bulvár Plus jeden deň, však čísla denníka kontinuálne klesali až k historickým dnám.

Pravde výrazne nepomohol ani posledný veľký posun pod Šabatovým vedením, minuloročný redizajn a zmena formátu. Denník podľa auditu ABC SR od júla minulého roka neprekročil priemer 60-tisíc predaných výtlačkov. Viac o predajnosti.

Mediálne.sk zisťuje ďalšie informácie a oficiálne stanovisko Pravdy.