Nemecké vydavateľstvo Axel Springer kúpi americkú spoločnosť Politico, ktorá, okrem iného, prevádzkuje aj rovnomenný spravodajský web. Vydavateľstvo to uviedlo v tlačovej správe (26.8.), o cene sa nezmieňuje, informovala ČTK.

Podľa zdrojov denníka The New York Times ide o miliardu dolárov (zhruba 851 miliónov eur). Axel Springer získa tiež zvyšný polovičný podiel v spoločnom podniku Politico Europe. Prevezme aj Protocol, sesterskú firmu Politico, ktorá pokrýva dianie v odvetví technológií.

Historická transakcia

Šéf vydavateľstva Axel Springer Mathias Döpfner nemeckému denníku Handelsblatt povedal, že ide o najväčšiu transakciu v histórii skupiny. Doteraz najväčšou akvizíciou bola kúpa realitného portálu SeLoger, za ktorý vydavateľstvo zaplatilo 630 miliónov eur.

Transakcia by mala byť uzavretá do konca tohto roka. Nemecký podnik si nákupom rozšíri portfólio, do ktorého spadajú on-line mediálne spoločnosti Morning Brew či Insider, niekdajší Business Insider. Vydáva, okrem iného, nemecký bulvárny denník Bild, spadá pod neho denník Die Welt. Pôsobí vo viac ako 40 krajinách.

Tím Politica zostáva

Spoločný podnik Politico Europe vznikol v roku 2014, od roku 2019 je v zisku. Zakladateľ spoločnosti Politico Robert Allbritton si udrží svoju úlohu v spoločnosti Politico aj v Protocole.

Vo dvojici spravodajských spoločností si zachovajú vedúce pozície taktiež editori. Politico bude fungovať nezávisle na ďalších značkách, ktoré spadajú pod Axel Springer.

Axios nevyšiel

V máji denník The Information napísal, že spoločnosť Axel Springer rokuje aj o kúpe ďalšieho digitálneho spravodajstva Axios. Server CNBC, s odvolaním sa na dva oboznámené zdroje informoval, že z dohody zišlo.

Najväčším akcionárom spoločnosti Axel Springer je americká investičná spoločnosť KKR, ktorá má podiel 48 percent. Prostredníctvom nemeckého vydavateľstva buduje portfólio digitálnych a mediálnych aktív, napísala agentúra Reuters.

Na snímke generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník
Neprehliadnite

RTVS dostane osem miliónov eur ako kompenzáciu za znížený príjem z úhrad verejnosti