Austrálske orgány sa rozhodli nestíhať novinára v súvislosti s reportážami z roku 2017, ktoré odhalili účasť austrálskych špeciálnych jednotiek na údajných vojnových zločinoch v Afganistane. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Novinárovi austrálskej verejnoprávnej televíznej stanice ABC Danielovi Oakesovi hrozilo trestné stíhanie v súvislosti s nadobudnutím utajovaných informácií. Na ich základe napísal sériu reportáží zvanú Afghan files (Afghanské dokumenty) o údajných zločinoch austrálskych ozbrojených síl v Afganistane vrátane zabíjania civilistov a detí. Austrálska federálna prokuratúra však napokon na základe dôkazov zhromaždených v priebehu vyšetrovania rozhodla, že trestné stíhanie žurnalistu nie je vo verejnom záujme.

KK23 Kábul - Afganský prezident Ašraf Ghaní s ochranným rúškom  počas prvého dňa mierového zhromaždenia Lója džirga 7. augusta 2020 v Kábule. Tisíce prominentných afganských kmeňových vodcov v rámci tzv. Rady starších sa v piatok stretlo v Kábule, aby rozhodli o prepustení 400 väzňov napojených na militantné hnutie Taliban. FOTO TASR/AP
Afghan President Ashraf Ghani, center, wearing a protective face mask to help curb the spread of the coronavirus, attends an Afghan Loya Jirga meeting in Kabul,
Neprehliadnite

V Afganistane vznikne Najvyššia rada pre ženy, v rade by mali byť aktivistky za ľudské práva

„Pri zvažovaní, či má byť vo veci vedené trestné stíhanie, prokuratúra zvažovala širokú škálu faktorov vrátane úlohy žurnalistiky vo verejnom záujme demokratickej spoločnosti," uviedla AFP a dodala, že vyšetrovanie týkajúce sa Oakesa ukončila. K rovnakému záveru prišla v júli aj v súvislosti s ďalším novinárom spoločnosti ABC, Samom Clarkom. Polícia vlani v súvislosti s reportážami Afghan files vykonala v centrále ABC raziu, ktorá vyvolala vlnu kritiky a výzvy na zlepšenie ochranu novinárov a ich zdrojov.

„Vítame rozhodnutie prokuratúry, avšak naďalej zastávame názor, že orgány zašli priďaleko," uviedol riaditeľ ABC David Anderson. „Táto krajina by nemala stíhať novinárov za to, že si robia svoju prácu. Zákon treba zmeniť tak, aby novinárom a ich zdrojom poskytol riadnu ochranu, keď konajú vo verejnom záujme," dodal Anderson.

David Oakes pre ABC povedal, že po ukončení vyšetrovania svojho prípadu cíti „značnú úľavu". Avšak pripomenul, že whistleblower David McBride stále čelí trestnému stíhaniu za údajný únik utajených dokumentov, ktoré tvoria základ spomínanej série reportáží. V prípade odsúdenia hrozí McBrideovi až 50 rokov odňatia slobody. „Afganské spisy sú vecné a dôležité reportáže... Ich presnosť doteraz nikto nespochybnil a naďalej sú zverejnené online, kde si ich môže hocikto prečítať," ukončil riaditeľ ABC Anderson.