Americká mediálna spoločnosť Gannett, ktorá je vydavateľom listu USA Today a viac ako dvoch stoviek ďalších novín, zažalovala internetovú firmu Google. Tvrdí, že Google porušuje americké protimonopolné zákony, pretože sa snaží zmonopolizovať trh s internetovou reklamou.

Žaloba uvádza, že Google a jeho materská spoločnosť Alphabet poškodzujú mediálne firmy monopolizáciou nástrojov, ktoré sa využívajú na predaj a nákup internetovej reklamy. Vydavatelia sú tak podľa žaloby nútení predávať Googlu viac priestoru pre reklamu za znížené ceny, čo vedie k „dramaticky nižším príjmom vydavateľov a konkurentov Googlu v oblasti reklamných technológií, zatiaľ čo Google dosahuje nehorázne monopolné zisky“.

Gannett v žalobe požaduje bližšie nešpecifikované odškodné. Google už čelí podobnej žalobe zo strany amerického ministerstva spravodlivosti. Aktivity Googlu na trhu s digitálnou reklamou rieši tiež Európska komisia. Tá tento mesiac uviedla, že by mohla požadovať, aby Google časť svojich aktivít v oblasti digitálnej reklamy predal.

Príjmy Googlu z reklamy v minulom roku dosiahli 224,5 miliardy dolárov . Podieľali sa tak takmer 80 percentami na celkových príjmoch materskej spoločnosti Alphabet. Príjmy z reklamy umožňujú Googlu ponúkať množstvo služieb bezplatne. Týka sa to napríklad elektronickej pošty či veľkej časti platformy pre zdieľanie videí YouTube. Gannett v posledných rokoch podobne ako rad ďalších vydavateľov novín zápasí s poklesom príjmov z reklamy a s presunom čitateľov k internetovému spravodajstvu. Firma od roku 2019 zrušila viac ako 170 titulov, píše Reuters.

Ďalšie dôležité správy

European Commissioner for Competition Margrethe Vestager speaks during a media conference at EU headquarters in Brussels on Wednesday, Dec. 7, 2016. European Union regulators on Wednesday fined banks JPMorgan Chase, HSBC and Credit Agricole a combined $520 million for colluding to manipulate the price of financial products linked to interest rates. (AP Photo/Thierry Monasse)
Neprehliadnite

Európska komisia nariadila Googlu, aby prerušil podnikanie s digitálnou reklamou