Aktivisti zaskočili policajtov a vojakov, keďže do budovy vnikli bočným vchodom – vyzbrojení bubnami, píšťalkami, zástavami a megafónmi. Následne sa posadili na zem a blokovali vchod, pričom hlasnými pokrikmi požadovali, aby sa J. Muscat okamžite vzdal funkcie.

Ten sa v danom čase v budove nenachádzal. Aktivisti počas protestnej akcie do megafónu hovorili, že nejde len o korupciu, ale o „politickú vraždu“, a vyzývali na dôkladné vyšetrenie všetkých ľudí zapletených do novinárky.

D. Caruanovú-Galiziovú, ktorá písala protikorupčný blog, viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte a bola ostrou kritičkou maltskej vlády, zabila v októbri 2017 bomba nastražená v jej aute.

Jej smrť krajinou otriasla a vyvolala protesty. D. Caruanová-Galiziová z korupcie obviňovala aj Keitha Schembriho, bývalého vplyvného spolupracovníka premiéra Muscata a exministra cestovného ruchu Konrada Mizziho.

Premiéra J. Muscata, ktorý avizoval, že odstúpi v polovici januára, kritici obviňujú, že marí spravodlivosť, aby chránil svojich politických spojencov a spolupracovníkov.