M. Vagovič na publikácii pracoval počas dvoch mesiacov, ako napísal na Facebooku, editormi boli novinári Martin Hanus a Zuzana Petková.

Investigatíve sa novinár Aktualít venuje dlhodobo, témam okolo Smeru podľa vlastných slov už 15 rokov, počas ktorých informoval o viacerých korupčných škandáloch spojených s najpopulárnejšou politickou stranou.

Ešte v čase pôsobenia v Sme písal M. Vagovič aj o „hlase podobnom Ficovi“ či o sponzorskej zmluve medzi bývalým financmajstrom strany Fedorom Flašíkom a podnikateľom Ľubomírom Blaškom.

Za svoju prácu dostal počas kariéry sedem Novinárskych cien, ktoré udeľuje Nadácia otvorenej spoločnosti. 

„V novinových článkoch nie je priestor ísť úplne do hĺbky. V knihe preto odkrývam pozadie jednotlivých káuz a rozoberám kamarátske, rodinné alebo obchodné väzby medzi politikmi Smeru a vplyvnými oligarchami,“ uviedol pre Mediálne.sk M. Vagovič.

„Je tam množstvo nových informácií zo zákulisia politiky aj biznisu, popisujem aj vzťahy Roberta Fica, Roberta Kaliňáka alebo Pavla Pašku s novinármi. Vysvetľujem aj spôsob práce investigatívneho novinára – ako získava a overuje informácie, aby nenaletel na spravodajské či mediálne hry,“ načrtol M. Vagovič.

Cieľom knihy je podľa autora poukázať na prehnitý systém, v ktorom hrajú dôležitú úlohu peniaze a známosti. Netají sa kritickým postojom k dianiu v politike a spoločnosti.

„Kniha je príbehom politickej strany, ktorá vznikla a funguje ako akciová spoločnosť spriaznených podnikateľov. Jej líder Robert Fico mal po temnom období mečiarizmu a rozklade takzvanej starej pravice veľký potenciál zmeniť krajinu k lepšiemu. Svoju šancu však trestuhodne premrhal. Namiesto kľúčových reforiem umožnil mecenášom Smeru, aby si vyberali dividendy v podobe lukratívnych štátnych zákaziek,“ hovorí otvorene M. Vagovič, ktorý pred príchodom do Aktualít pôsobil v .týždni, predtým aj v spomínanom Sme, Pravde, Aktuálne.sk, týždenníku Domino fórum a agentúre SITA.

„Ako predal Fico krajinu oligarchom“. Novinár napísal knihu o zákulisí Smeru

Obálky knihy Vlastnou hlavou Zdroj: Marek Vagovič/facebook.com

Nadpis knihy odkazuje na obsah nahrávky, v ktorej hlas podobný hlasu R. Fica hovorí, že predseda Smeru zabezpečil mimo oficiálneho účtovníctva pre stranu 75 miliónov korún, a to „vlastnou hlavou“. Kontroverzne môže pôsobiť aj výrok v podtitule knihy v znení „Ako predal Fico krajinu oligarchom“.

M. Vagovič sa prípadných žalôb neobáva, obsah knihy s právnikmi nekonzultoval. „Vydavateľ mi dôveruje, keďže dobre pozná moju prácu. Za sedemnásť rokov, čo som novinár, som neprehral žiadny dôležitý súdny spor. Samozrejme, nie je vylúčené, že po vydaní knihy prídu žaloby, pretože na Slovensku zvyknú politici a oligarchovia podávať žaloby aj za pravdivé články. Som na to pripravený, mňa však nezastrašia,“ dodáva.