Stalo sa tak pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače v rámci odovzdávania cien spomínanej akadémie. Ocenenie za vynikajúcu prácu mladého žurnalistu mimo nemecky hovoriaceho priestoru, ktoré je dotované sumou 5-tisíc eur, bolo udelené vôbec po prvý raz, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Riaditeľ akadémie Marc Thomas Spahl vyzdvihol oceneného ako múdreho a neoblomného mladého novinára. Kuciakova evidentne dojatá sestra pri tejto príležitosti zdôraznila, že jej brat bol presvedčený o tom, že môže svet zmeniť na lepší.

Telá zavraždeného 27-ročného novinára J. Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej našla polícia 25. februára v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. V priebehu večera si ocenenia pre mladých novinárov prevzalo celkove päť laureátov v troch hlavných kategóriách a ďalších dvoch za investigatívne rešeršovanie a kreatívnu realizáciu.

M. T. Spahl v tejto súvislosti vyzdvihol fakt, že kvalitná žurnalistika získava na význame v časoch, ktoré charakterizujú „fake news“ a v celosvetovej relácii ustupujúca sloboda tlače.