Protest slovenských denníkov proti vládnemu návrhu tlačového zákona je jednorazovou záležitosťou. Rovnakú prvú stranu s protestom Združenia vydavateľov periodickej tlače (ZVPT) voči ustanoveniam návrhu tlačového zákona ohrozujúcim slobodu slova uvidia čitatelia denníkov len dnes. Pre agentúru SITA to povedal predseda ZVPT Miloš Nemeček.

Ak prejde tlačový zákon, začne sa skutočný konflikt s novinármi, hovoria vydavatelia

Podľa Nemečka v proteste nebudú pokračovať, vydavateľom totiž ide o zaujímavé noviny a službu čitateľom. Myslí si, že prvými stranami a aj zverejnenými článkami dali noviny jasne najavo, že ide o vážnu vec. "Jediné, čo by malo pokračovať, je normálna novinárska práca. Je zvrátené myslieť si, že médiá sa organizovane pokúšajú podkopávať vládu," zdôraznil Nemeček.

Ak prejde tlačový zákon, začne sa skutočný konflikt s novinármi, hovoria vydavatelia


Podľa Miloša Nemečka vydavatelia v proteste nebudú pokračovať, bolo by to v rozpore s tým, že im ide o zaujímavé noviny a službu čitateľom.

Po dnešnom proteste v denníkoch existujú podľa Nemečka dva scenáre ďalšieho možného vývoja. Podľa prvého vládna koalícia pochopí, že súčasný návrh tlačového zákona nie je prijateľný pre médiá ani pre občanov a prijme kvalitný tlačový zákon. Podľa druhého ak koaličné strany zákon neupravia a "proti našej vôli sa stane to, o čom hovorí pán premiér - konflikt s novinármi."

Vydavatelia ani novinári podľa Nemečka nemajú záujem podnecovať konflikt s politikmi. Ak však budú pokračovať útoky na médiá cez legislatívu, môže sa to na súboj zmeniť. "A to by bolo nenormálne," upozornil.

Na iniciatívu vydavateľov reagoval aj predkladateľ zákona, Ministerstvo kultúry SR. "K zverejneným údajným siedmim hriechom tlačového zákona si dovolíme uviesť, že právo na odpoveď považujeme za posilnenie demokracie a práv občanov." Podľa ministerstva sa vydavateľ bude môcť slobodne rozhodnúť, či odpoveď uverejní. "Nemusí, ak je presvedčený, že ním uverejnené skutkové tvrdenie nezasiahlo do osobnostných práv dotknutého," konštatoval pre agentúru SITA hovorca ministerstva Jozef Bednár. Sankciu môže vydavateľovi udeliť iba súd a vláda a parlament nemajú na odpoveď nárok, dodal.

 

Povedali o dnešných bielych titulkách denníkov


Marek Maďarič: Neprekvapuje ma, že použili dnes aj takúto formu na vyjadrenie svojho názoru, na druhej strane tým ukázali slovenskej verejnosti, ako si predstavujú slovenské denníky napĺňanie obsahu novín jednostranným názorom svojej verzie pravdy bez toho, aby sa zaujímali o názory iných strán.

Mikuláš Dzurinda: Ak dnes vyšli opäť noviny s bielymi stránkami, je to veľké memento pre občanov a spoločnosť, že sa v krajine niečo nepríjemné a zlé deje. Ak bude zákon schválený v terajšej podobe, noviny sa zmenia na nástroj štátnej propagandy a štátnej inzercie. Cieľom návrhu tlačového zákona je otupiť kritiku, pretože sa vláda bojí slobodnej tlače, keď novinár má na vec slobodný názor.

Vladimír Mečiar: Dnešný protest vydavateľov nie je adekvátny tomu, čo je napísané v zákone. Vydavatelia ho asi nečítali alebo nepochopili jeho zmysel. Postoj vydavateľov by mal byť vyvážený. To, čo pôsobí ako veľký strašiak, môže byť po osvojení všetkých faktorov veľmi zaujímavým prvkom polemiky a diskusií. Zákony sa prijímajú a pozmeňujú a ak by bola prax nevýhodná, je možná aj zmena tlačového zákona. Návrh zákona na jednej strane bude nútiť redaktorov k profesionálnejšej práci, ale zároveň ich bude chrániť pred zneužívaním vydavateľmi.

Ján Podmanický: Dvakrát opakovaný vtip prestáva byť vtipom. Situácia v roku 2008 sa nedá porovnávať so situáciou z 90-tych rokov.

 

 

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar dnes pre agentúru SITA uviedol, že v zákone sa ešte chystajú "nejaké zmeny". "Rozprával som sa o tom s premiérom. Je to zákon v réžii Smeru-SD, bude v ich réžii prijatý, ale v žiadnom prípade nie je úmyslom veci poškodiť demokraciu," dodal. Podľa podpredsedu HZDS Milana Urbániho nebude jeho strana svojimi návrhmi tlačový zákon meniť. "Musí byť na to politická dohoda v koalícii. Bez dohody nespravíme nič."

Protest vydavateľov je reakciou na stredajšie rokovanie parlamentného mediálneho výboru, ktorý odsúhlasil minulotýždňovú podobu pozmeňovacích návrhov koalície k návrhu tlačového zákona bez zmien požadovaných zástupcami opozície, tlače, novinárov aj medzinárodných organizácií. Viac informácií.

 


Nový tlačový zákon v parlamente budúci rok

Ministerstvo kultúry predloží do konca roka dôležité mediálne zákony

Maďarič chce právo na odpoveď v médiách do ôsmich dní

Maďarič predložil na pripomienkovanie návrh nového tlačového zákona

Krútka hodnotí nový tlačový zákon pozitívne

Tlačový zákon sa dostal do parlamentu

Nový tlačový zákon môže ohroziť slobodu médií, tvrdí si OBSE

Maďarič nestiahne tlačový zákon, OBSE sa podľa neho mýli

Nový tlačový zákon robí zo slobody prejavu fiktívne právo, tvrdí syndikát novinárov

Tlačový zákon obmedzuje slobodu prejavu, tvrdí Freedom house

V návrhu tlačového zákona chýbajú podľa syndikátu novinárov viaceré ustanovenia

Rozprava ukončená, dnes sa hlasuje o tlačovom zákone

Argumenty ministra kultúry Harasztiho nepresvedčili

Parlament posunul tlačový zákon do druhého čítania

Tlačový zákon je podľa Fica dobrý, dúfa, že podstata v ňom zostane

Sporné paragrafy tlačového zákona nejde len tak vypustiť, hovorí rezort kultúry

Vydavateľom sa nový tlačový zákon nezdá ani po úpravách


Nový tlačový zákon je podceňovanie občanov a návrat pred rok 1989, píše Memo 98


Podľa Jarjabka opozícia zahlasuje aj za tlačový zákon


Vydavatelia naďalej broja proti novému tlačovému zákonu


Mediálny výbor posunul do pléna tlačový zákon

 

Zajtra budú noviny zrejme s vybielenými titulkami

 

Denníky odpovedajú vláde, všetky vyšli s vybielenými titulkami

 


Publicistika:


Socialistický tlačový zákon oslávi štyridsiatku

Tlačový zákon spoznal internet

Smer chce Noviny 2.0

Tlačový zákon: Ťažké hľadanie spoločnej reči

Zvrátené a tupé myšlienkové pochody

Nerovnoprávny internet

Finále bez dohody

 

 

Foto: Sme TV, SITA