O prípade informoval piatkový Nový Čas. Podľa denníka advokát na redaktorku fyzicky a slovne zaútočil – chytal jej fotoaparát a snažil sa ho zatlačiť objektívom do zeme. Pokračovať mal tým, že jej chytil prst a vykrúcal ho. Zároveň sa podľa denníka vyhrážal otázkou, či jej má prsť zlomiť. Fotografovi denníka sa mal vyhrážať tiež – žalobou, ktorá „ho zruinuje“.
Záber, ako advokát drží Michalkovej ruku, denník zverejnil, nedá sa však z neho jednoznačne určiť priebeh konfliktu. Vydavateľstvo na M. Abraháma podalo trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu výtržníctva. Zároveň doručilo podnet na Slovenskú advokátsku komoru.
Novinárka udrela mňa, tvrdí advokát
Na celú situáciu má iný pohľad samotný advokát. „Po tom, čo som opakovane vyzval pani, aby prestala s prenasledovaním a zaznamenávaním môjho klienta, som jej rukou bránil v pokračovaní toho, čo nazýva výkon novinárskej práce tak, že som jej stlačil objektív smerom k zemi – stojac nepochybne viac ako meter od nej, pričom má táto pani udrela po ruke a mi odškrabla z chrbta ruky chrastu – plesknutie úderu bude nepochybne aj na jej zázname,“ uviedol pre Mediálne.sk.
Nový Čas zábery z novinárkinej kamery použil vo večernom videospravodajstve na svojom webe, zaradil úsek, keď advokát načahuje ruku k T. Michalkovej a ukazuje na ňu prstom. Ten však nič z predošlého či následného diania ani okolnosti fyzického útoku nevykresľuje.
Právny zástupca Nového Času Marek Benedik nepripúšťa, že by novinárka udrela advokáta. „Vylučujeme, že by iniciátorom fyzického kontaktu bola redaktorka denníka Nový Čas. Bol to advokát Martin Abrahám, kto fyzicky inzultoval redaktorku, podotýkame ženu, pri výkone jej povolenia. Je to nakoniec zrejmé z fotografií (bol to Martin Abrahám, kto pristúpil k redaktorke) a aj z jeho vyhlásenia, z ktorého vyplýva, že to bol on, kto redaktorke chytil fotoaparát a snažil sa ho zatlačiť objektívom do zeme. Redaktorka sa samozrejme proti tomu bránila a bránila sa aj vtedy, keď sa na ňu zaháňal, snažila sa vykryť úder,“ tvrdí.
Vyhrážku priznal, Nový Čas poukazuje na ústavu
M. Abrahám pripúšťa z priebehu konfliktu len to, že novinárke naozaj pohrozil. „Pod vplyvom krátkodobej bolesti som sa spýtal, či potrebuje ten prst (ktorým mi hrozí a ktorým mi odškrabla chrastu) zlomiť‘, a zo vzdialenosti asi 1,75 metra som sa zahnal, pričom som sa jej ani nedotkol,“ stojí si za svojím M. Abrahám.
Nový Čas poskytol Mediálne.sk záber, kde sú advokát a novinárka vo fyzickom kontakte. Podľa denníka práve v tom momente advokát vykrúcal prst redaktorke. „Z vyjadrenia advokáta Abraháma vyplýva aj to, že jej chytil prst a že sa jej vyhrážal, že jej ho zlomí,“ hovorí M. Benedik.
M. Abrahám to popiera. Navyše naznačil, že do konfliktu sa zapojil aj fotograf. „Po tom, čo som jej odchádzajúc od nej stihol oznámiť, že sa mi nebude vyhrážať ‚prštíkom‘ (myslel som na ďalšie údery), prišiel pán ‚fotograf‘, aby sa ma – vo vzdialenosti niekoľkých metrov od pani, ktorá išla ďalej stále za mnou s kamerou – snažil ‚odraziť‘ svojím bruchom tak, že do mňa zatlačil a utekal za klientom kričiac ‚Pán Gajdár, vyjadrenie‘,“ dodáva k svojmu opisu situácie advokát.
Nový Čas sa opiera aj o ústavu a upozorňuje, že redaktorke advokát bránil v riadnom vykonávaní povolania. „V zmysle judikatúry Ústavného súdu SR a Európskeho súdu pre ľudské práva sú okolnosti trestného konania, jeho priebeh a jeho aktéri predmetom legitímneho záujmu verejnosti. Verejnosť má právo takéto informácie obdržať. Verejnosť mala právo vidieť, ako osoba, ktorá odobrala dve maloleté deti matke bez jej súhlasu a štyri roky sa s nimi ukrývala v zahraničí, opúšťa ústav na výkon trestu odňatia slobody. Táto kauza ako taká je predmetom legitímneho záujmu verejnosti,“ pokračoval M. Benedik. „Advokát Abrahám nebol oprávnený brániť údajné práva svojho klienta fyzickou inzultáciou redaktorky,“ dodáva právny zástupca vydavateľstva.
Z konfliktu bude ďalšie trestné oznámenie
Trestné oznámenie napokon podáva aj M. Abrahám. „Musím povedať, že kontakt s ostatnými médiami bol viac-menej korektný, ale nie som zvyknutý na výtržníkov, prezlečených za novinárov, preto som hneď po incidente o 12:07 telefonoval na linku 158, aby som incident oznámil s tým, že doplním moje podanie písomne. Práve na tom pracujem a bude sa týkať určite už aj ohovárania,“ uzavrel.
Napätie medzi Gajdárovým právnym zástupcom a denníkom dokumentujú aj ďalšie vyjadrenia. „Chápem, že Nový Čas investoval veľa do mediálnej likvidácie môjho klienta, ale aj prehrávať treba vedieť s cťou a fakt je, že pravdu neprekričí ani mediálna sila,“ vyhlásil M. Abrahám.
„Vydavateľ denníka Nový Čas samozrejme nemá záujem na mediálnej likvidácii Andreja Gajdára. Jeho osoba by bola médiám a verejnosti úplne ľahostajná, ak by sa nebol dopustil konania, za ktorého bol právoplatne odsúdený za trestný čin poškodzovania cudzích práv,“ oponuje M. Benedik.
Nový Čas sa tomuto prípadu venuje dlhodobo. Deti s otcom dokonca jeho bývalý redaktor v Paname našiel. V súčasnosti ich má v opatere matka.