Novinku už promuje dlhšie RTVS vo vysielaní, na webe zároveň zverejnila fotogalériu, kde ukázala scénu semifinálových kôl či účinkujúcich.

„Ak chceme rásť, musíme vedieť, kde sú naše korene,“ hovorí voice-over v novom nasadenom teasri. Rozšírená verzia upútavky ukazuje rôznorodosť prihlásených folkloristov - dievčatá, chlapcov, ženy i mužov. V spote sa prvýkrát objavila aj ukážka z kastingu. „Je čas spoznať všetky krásy folklóru ukryté v tancoch, melódiách a piesňach,“ láka hlas.

Moderátormi novej šou budú členovia zoskupenia S hudbou vesmírnou, teda Daniel Kis, Marek Koleno a Dominika Zeleníková, ktorú diváci poznajú aj z rozprávky Johankino Tajomstvo, seriálu Divoké kone či filmu Pirku.

RTVS tvrdí, že aj touto voľbou chce k šou pritiahnuť mladších divákov, väčšiu odozvu, ako očakávali, už podľa programového riaditeľa Tibora Búzu zaznamenali na sociálnych sieťach. „Išli sme po nových moderátoroch, pretože chceme skĺbiť to tradičné a pritiahnuť aj najmladšiu generáciu,“ načrtol.

Výkony súťažiacich bude hodnotiť porota v zložení Samo Smetana, Lenka Konečná, Barbora Morongová, Alžbeta Lukáčová a Vladimír Michalko, ide o odborníkov na jednotlivé zložky umeleckých vystúpení, teda tanec, hudba a spev. „Je to folklórna špička, hoci nikto z nich nie je zo SĽUK-u či Lúčnice. Úzko participovali na príprave celého formátu,“ poznamenal T. Búza. O úplnom víťazovi rozhodnú vo finálovom kole diváci ako v obdobných šou svojimi SMS hlasmi.

RTVS má pripravených dovedna 11 dielov – sedem kastingových zostrihov, dve semifinálové kolá, finále a záverečnú strihovú časť. Prvých sedem častí je už nakrútených, záverečné tri kolá pôjdu naživo z najväčšieho štúdia MD4 v Mlynskej doline. Šou vyvrcholí v apríli týždeň pred Veľkou nocou.

Známi sú moderátori a porota folklórnej šou Zem spieva

Zem spieva Zdroj: RTVS

O program bol podľa RTVS záujem už v prípravnej fáze, po výzve na prihlasovanie sa registrovalo vyše 2-tisíc Slovákov. Viac ako 350 z nich bolo pozvaných na kasting do Múzea slovenskej dediny v Martine, v televíznych kolách sa predstaví dokopy 63 neprofesionálnych folklóristov. V súťaži postupovali aj na základe regionálneho princípu – porota teda hľadala zástupcov západného, stredného a východného Slovenska.

Myšlienku folklórnej šou si RTVS vybrala z externých námetov, podľa slov generálneho riaditeľa Václava Miku sa inšpirovali aj podobnými reláciami, ktoré bežia v iných krajinách. Telerozhlas sa pohráva aj s ideou, že by mohol šou aj predať.

„Formát môže mať ambíciu sa ujať ako licencovaný, hoci je to veľmi odvážne, takže budem pri zemi. Ak však Slovensko môže niečo ponúknuť Európe, svetu, tak je to formát, ktorý sa týka najväčšej diverzity z oblasti kultúry a umenia, čo máme - a to je folklór,“ povedal V. Mika svojim kolegom na zasadnutí Rady RTVS.

Zem spieva vyrába verejnoprávna televízia v spolupráci so spoločnosťou Nunez NFE režiséra a producenta Petra Núñeza. Z pohľadu nákladov ide o najdrahší projekt v oblasti televíznej zábavy súčasného manažmentu – na program dal RTVS 700-tisíc eur bez DPH, ďalších vyše 198-tisíc predstavuje vecný vklad telerozhlasu.