Pred senátom ŠTS má v utorok pokračovať neverejná výpoveď bývalého novinára a niekdajšieho šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petra Tótha. 

„O zmenkách som sa dozvedela, až keď boli medializované,“ uviedla na začiatku svojej svedeckej výpovede Z. Ťapáková v Ústave na výkon väzby (ÚVV) v Bratislave.

Ako generálny riaditeľ, spolukonateľ a štatutárny zástupca televízie sa musela podpisovať pod účtovné uzávierky aj výročné správy. V rámci výkonu svojej funkcie sa však o zmenkách nikdy nedozvedela.

„V účtovníctve sa nenachádzali,“ dodala. Jej vzťah s obžalovaným Marianom K. neopisuje ako priateľský, spomína na jeho príchod do Markízy v roku 1998, ktorý bol „sprevádzaný hrubou silou“.

O angažovaní sa zavraždeného právnika Ernesta Valka v kauze nemala vedomosť. Obe tvrdenia sú v konflikte s výpoveďou obžalovaného.

Neskôr vo výpovedi odpovedala na otázky obžalovaného Mariana K. Zaujímala ho finančná situácia Markízy, ale aj jej rozprávanie o obsadení televízie.

Keď sa jej pýtal na ozbrojených ľudí, tak okrem tvrdenia, že ju títo ozbrojení muži vítali na parkovisku, doplnila aj informácie o stretnutí v kancelárii riaditeľa.

„Keď sme sedeli spoločne v kancelárii pána R., tak ste nám oznámili, že novým generálnym riaditeľom je Peter Čongrády, ktorý tam sedel ozbrojený,“ doplnila.

Exriaditeľka televízie bola predvolaná už v júli na pojednávanie v Pezinku, kde sa nedostavila. Jej výsluch pokračoval otázkami prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu. Na pojednávaní je prítomný obžalovaný Marian K. Pavol R. dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

V utorok vypovedal aj súčasný riaditeľ televízie Matthias Settele. Ten takisto povedal, že nemal o zmenkách pred ich medializáciou žiadne vedomosti a považuje ich za falzifikát.

M. Settele počas svojej výpovede za pomoci tlmočníka vysvetľoval, že Markíza podlieha veľmi prísnym interným kontrolám, ako aj externým audítorom. Deje sa tak vzhľadom na to, že je materská spoločnosť televízie CME vedená na burze v New Yorku aj v Prahe.

To má korešpondovať aj s predloženými listinnými dôkazmi, ktoré sa podľa obhajcu televízie Daniela Lipšica majú týkať auditovaných správ CME. Tie mali byť predložené americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC), „z ktorých vyplýva, že existencia zmeniek evidovaná nebola, napriek tomu, že by evidovaná byť musela“.

M. Kočner sa M. Setteleho pýtal aj na ponuku, ktorú smeroval k právnemu tímu Markízy po tom, čo mu Okresný súd Bratislava V uznal jednu zo zmeniek bez toho, aby skúmal jej pravosť. V rámci tejto ponuky mal tvrdiť, že riešenie sporu nebude Markízu nič stáť.

O tejto ponuke M. Settele nevedel vzhľadom na to, že sa s prípadom zmeniek nezaoberá do detailov. V komentovaní výpovedi svedka M. Setteleho sa však vedúca právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich vyjadrila, že o ponuke obžalovaného M. Kočnera vedela a informovala o tom aj právnych zástupcov CME.

D. Lipšic doplnil, že absolútne chápe, že Markíza nemala záujem vyjednávať o falšovaných zmenkách a považuje to za správny postup. „S teroristami sa nevyjednáva o ničom,“ doplnil.

Pojednávanie bude pokračovať po obedovej prestávke výsluchom bývalého novinára a niekdajšieho šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Tótha. Z jeho výpovede bola verejnosť vylúčená na žiadosť obžaloby. Prokurátor Ján Šanta sa obával vyzradenia informácií z prípravných konaní, vzhľadom na to, že P. Tóth je svedkom vo viacerých trestných veciach.

Výsluch P. Tótha sa začal v pondelok (9. 9.) s výrazným omeškaním vzhľadom na dlhú výpoveď obžalovaného M. Kočnera. 

Obžalovaní M. Kočner a P. Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Š. Aghom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. M. Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a P. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Silvie Volzovej.