Za generálnu riaditeľku kandiduje Miloslava Zemková, dočasná generálna riaditeľka RTVS. Zemková sa rozhodla nehovoriť o celom projekte, ale len o jeho jednej časti, "keďže sa nedá predstaviť celý projekt za 10 minút". Poslanci jej venovali zatiaľ v porovnaní s predchádzajúcimi kandidátmi najviac otázok.

Relácie Večerníček a Rádiožurnál nenájdete v ponuke komerčných staníc. Ak by ste chceli uspať deti, Večerníček pustiť môžete len na STV. Rovnako je jedinečný Rádiožurnál, ak chcete aktuálne spravodajstvo nepustíte si Funko alebo Expres,“ povedala Zemková.

Zemková: Televízia môže stiahnuť rozhlas na dno

Zemková predostrela poslancom svoju obavu, že nesprávnym riadením RTVS môže spojenie inštitúciám uškodiť. „Zákon spojil rozhlas a televíziu, rozhlas má vyrovnaný rozpočet, STV nie. Zatiaľ sú tieto inštitúcie spojené len cez zákon a riaditeľa.“ Skutočné spojenie čaká podľa nej na nového riaditeľa - je veľkou výzvou na druhej strane veľkým rizikom.

„Ak budú spojené múdro, získame tým všetci - rozhlas, televízia, štát aj divák. Ak by nový riaditeľ spojenie nezvládol, dlhy STV stiahnu ku dnu aj rozhlas. Bol by to koniec Večerníčka, Rádiožurnálu, ale aj orchestra a mnohého ďalšieho a to by bola obrovská škoda. Nebude Večerníček ale bude 10-minútový reklamný brejk, nebudú Regionálne správy ale Smotánka.“

Pripomenula, že aj rozhlas mal v roku 2005 dlh a televízia bola vtedy na tom lepšie, za 5 rokov sa to zmenilo. STV má podľa nej vonkajšiu a vnútornú záťaž. Vonkajšia sú hroziace exekúcie, vysoké dlhy, vysoká strata, prehraté súdne spory.

Vo vnútri je záťaž väčšia – zle nastavené vnútorné vzťahy, zlá organizačná štruktúra s veľa manažérmi. "Niektoré problémy vieme riešiť sami, na niektoré budeme potrebovať pomoc štátu. Až potom môže televízia vyplávať na hladinu a potom môžeme rozhlas a televíziu spájať." V prvej fáze plánuje šetriť, v ďalšej otvoriť a prepojiť mnohé väzby. Sľubuje, že postupne vie ušetriť 17 až 20 miliónov eur.

Reštrukturalizáciu rozdelila do štyroch fáz. Zdedené problémy chce riešiť v roku 2011 a čiastočne v roku 2012. Chce zmeniť pomer internej a externej výroby v STV tak, aby 85 percent pripadalo na internú výrobu.

Podľa nej je možné uvažovať o zrušení úhrad, ale treba pripraviť túto zmenu - upraviť viacero zákonov. V prípade zrušenia úrad je omnoho lepšie určiť presný pomer z HDP alebo stanoviť presné percentu inak ale stabilne, pretože je potrebné mať istotu pri plánovaní.

Minimum na fungovanie médií ročne sľubuje znížiť na 96 miliónov eur.