Odkladané stretnutie zástupcov redaktorov RTVS s generálnym riaditeľom Jaroslavom Rezníkom trvalo dve hodiny. Šéf telerozhlasu ho avizoval už minulý týždeň a informoval aj o tom, že za mediátora si zvolili riaditeľa Sekcie národnostného vysielania Attilu Lovásza.

Za Spravodajské odbory RTVS rokovali v stredu s J. Rezníkom členovia televíznej redakcie Tomáš Mrva, Zuzana Kovačič Hanzelová a Pavol Kalinský.

Po stretnutí informovali, že sa s J. Rezníkom nedohodli. „Zo siedmich požiadaviek vedenie RTVS prijalo len jednu, bohužiaľ tú menej podstatnú – aby boli porady pre všetkých členov redakcie na Slovensku online a robil sa z nich zvukový záznam,“ napísali na stránke Spravodajských odborov RTVS na Facebooku. Záznamy z porád navrhovali uchovávať v archíve.

Poradia sa, čo ďalej 

Dodali, že z rokovania sú sklamaní a považujú ho za neúspešné. „Dnes večer sa stretáva náš takmer celý tím a členovia, aby sme sa poradili čo ďalej,“ napísali v príspevku na sociálnej sieti. 

RTVS po stredajšom stretnutí odkázala, že rokovania by ešte mali pokračovať. „Vedenie RTVS deklarovalo ochotu ďalej rokovať. Spravodajské odbory RTVS dostanú v najbližšom čase návrh na to, akým spôsobom zblížiť rozdielne postoje pomocou interného sprostredkovateľa, na ktorom sa zhodnú obe strany,“ uviedla k stretnutiu hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Ešte pred rokovaním s J. Rezníkom sformulovali Spravodajské odbory RTVS sedem požiadaviek na vedenie. Dve z nich považovali za kľúčové – aby telerozhlas naspäť prijal štyroch vyhodených externých redaktorov, ktorým od mája nepredĺžili zmluvy.

Odbory tiež žiadali od J. Rezníka, aby prepustil celé vedenie spravodajstva – teda šéfa sekcie Vahrama Chuguryana, ako aj vedúce televízneho a rozhlasového spravodajstva Hanu Lyons a Petru Stano Maťašovskú. Na ich miesta chcú nových ľudí, ktorí vzídu z transparentného výberového konania.

„Napriek opakovaným výzvam na upokojenie situácie zo strany zamestnancov robili kroky, ktoré napätie ďalej vyostrovali. Ich manažérske zlyhania už doteraz viedli k viacerým výpovediam kľúčových členov redakcie. Namiesto toho, aby sa odchodom snažili zabrániť, kolegov na výpovede vyzývajú aj na poradách. Tým ďalej narúšajú krehké personálne obsadenie redakcie a bezprostredne ohrozujú vysielanie spravodajstva. Ľuďom, ktorí dostali našu redakciu do súčasného stavu, nedokážeme ďalej dôverovať,“ zdôvodňovali požiadavku novinári.

Na výber vedenia spravodajstva chcú dohliadať

Vo svojich požiadavkách tiež Spravodajské odbory RTVS žiadali zrovnoprávnenie externistov k interným zamestnancom, teda napríklad zavedenie rovnakej, dvojmesačnej výpovednej lehoty aj pre nich. Chceli tiež, aby boli pripravované ukončenia pracovných pomerov vopred prerokované so zástupcami spravodajských odborov a tie sa k nim mali možnosť vyjadriť.

Od manažmentu RTVS žiadajú aj to, aby bol zástupca spravodajských odborov prítomný pri výberovom procese vedenia spravodajstva a aby mal možnosť vyjadriť sa v mene spravodajských odborov ku spôsobilosti jednotlivých kandidátov.

Žiadali tiež zastavenie delenia jednotnej redakcie spravodajstva tvorenej z rozhlasovej, televíznej a online zložky. Reagovali tak na premiestnenie online tímu z newsroomu do iných priestorov.