Aktualizované 17.1.2012 o 11:25 v celom rozsahu

Wikipédia na protest voči protipirátskym zákonom zhasne

Internetová encyklopédia Wikipédia v stredu vypne na 24 hodín svoju anglickú verziu na protest proti navrhovaným americkým zákonom o internetovom pirátstve. Oznámil to zakladateľ Wikipédie Jimmy Wales. Americký Kongres má v súčasnosti na stole zákony Stop Online Piracy Act (SOPA) a PROTECT IP act (PIPA), ktoré majú podľa navrhovateľov obmedziť nelegálne kopírovanie a využívanie obsahu. Proti zákonom sa postavilo viacero veľkých internetových firiem a mimovládnych organizácii, ktoré tvrdia, že návrhy zákonov drasticky obmedzia slobodu slova a rozvoj internetu.

Wikipédia je jednou z najpopulárnejších stránok na internete a jej anglickú verziu navštevujú denne milióny ľudí. Od dnešnej polnoci na východnom pobreží USA (od 06:00 SEČ v stredu) ale bude vítať anglicky písaná Wikipédia po 24 hodín návštevníkov výzvou, aby sa kvôli kritizovaným zákonom obrátili na svojich kongresmanov a senátorov. J. Wales odhadol, že protest postihne 100 miliónov používateľov stránky.

Podľa navrhovaných zákonov by americké úrady mohli od spoločností zabezpečujúcich pripojenie na internet vyžadovať zablokovanie všetkých stránok, v ktorých sa objavia odkazy na nelegálne kópie filmov alebo hudby. Internetové vyhľadávače by zasa nesmeli zobrazovať výsledky, na ktorých sú odkazy vedúce k nelegálnemu obsahu. Zákony narazili na viacero problémov. Najväčší odpor vzbudzuje paragraf umožňujúci federálnym úradom dať na čiernu listinu weby, ktoré údajne distribuujú ilegálny obsah. To by v zásade viedlo k tomu, že by časti internetu boli pre amerického používateľa nedostupné. Obmedzenie prístupu k stránkam by prebehlo bez právoplatného rozhodnutia súdu, čím sa podľa viacerých analýz porušuje americká ústava a narúša sa sloboda slova

Proti zákonom už vystúpili obrie internetové firmy ako Google, Facebook, Yahoo, Twitter či eBay. K protestným hlasom sa teraz pripojil aj Wales. "Ak bude tento zákon schválený, poškodí slobodu a otvorenosť internetu a zavedie nové nástroje cenzúry medzinárodných webových stránok v Spojených štátoch," uviedla vo vyhlásení Wikipédia.

J. Wales ocenil, že Biely dom sa k zákonom stavia kriticky. Prezident Barack Obama už skôr vyzval zákonodarcov, aby normy prepracovali. "Všetky snahy o potieranie internetového pirátstva musia dávať pozor na riziko cenzúry zákonných aktivít a nesmú brániť inováciám," uviedol hovorca Bieleho domu. Vetom prezident zatiaľ nepohrozil. Viacero senátorov začalo pod verejným tlakom sťahovať svoju podporu návrhu.

Zákony, naopak, naďalej podporuje filmový a hudobný priemysel, ktorého produkty sa často šíria ilegálne. Podľa predstaviteľov týchto odvetví sú navrhované zákony potrebné na ochranu intelektuálneho vlastníctva a pracovných miest. Legislatívu podporuje množstvo majiteľov mediálnych spoločností.

Rupert Murdoch, ktorému patria veľké médiá v USA, Británii i Austrálii, cez víkend na sociálnej sieti Twitter ostro kritizoval Obamu, že sa pridal "na stranu sponzorov zo Silicon Valley".