Združenie latinskoamerických vydavateľov SIP kritizovalo Kubu, že ani po výraznom uvoľnení ekonomiky neumožňuje, aby vznikali súkromné ​​médiá. Informovala o tom agentúra EFE. Kubánska vláda minulý týždeň oznámila výrazné uvoľnenie podmienok pre drobné podnikanie. Medzi sektory, kde bude naďalej pretrvávať štátny monopol, sú aj médiá. „Je to výsmech nezávislej tlače, ktorý už teraz obmedzujú náhubkové zákony, kvôli ktorým môžu novinári skončiť vo väzení," uviedol predseda zväzu a vydavateľ z Hondurasu Jorge Canahuati.

KK35 Havana - Ľudia s ochrannými rúškami čakajú v rade pred obchodom s potravinami v Havane 19. mája 2020. Kuba za uplynulý týždeň nezaznamenala ani jedno úmrtie na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový druh koronavírusu. Oznámili to v stredu 20. mája 2020 tamojší zdravotnícki predstavitelia s tým, že naďalej klesá aj počet potvrdených prípadov nákazy. FOTO TASR/AP
People wearing face masks amid the spread of the new coronavirus visit while waiting to enter a government-run food store in Hava
Neprehliadnite

Kuba ohlásila menovú reformu, skončí konvertibilné peso

Doterajší súpis 127 povolaní a sektorov, kde bola povolená súkromná iniciatíva, bol na Kube nahradený zoznamom, ktorý určuje zhruba stovku oblastí, kde si štát udržal monopol. V ostatných aktivitách je povolené drobné podnikanie. Podľa kubánskych úradov sa štátny monopol týka strategických odvetví. Medzi nimi sú vedľa energetiky, telekomunikácií či zdravotníctva aj prevádzky tlačových kancelárií, denníkov či rádiových a televíznych staníc.

Ostrovný štát dúfa, že sa mu podarí vďaka uvoľneniu pravidiel pre malé podnikanie zvýšiť zamestnanosť mimo štátny sektor. Kuba sa tiež snaží podporiť hospodársky rast - vlani jej hrubý domáci produkt (HDP) klesol o 11 percent. Ostrov tento rok v januári začal menovú reformu, od ktorej si sľubuje, že priláka zahraničných investorov.