Na východe rozbiehajú petíciu za viac regiónov v RTVS

Člen Rady RTVS Milan Antol, televízny režisér Dušan Davidov a bývalý moderátor hlavných večerných správ a televízny publicista Vladimír Seman rozbiehajú vo štvrtok Petíciu za zmenu zákona o RTVS v prospech regiónov. K nim sa pridal aj bývalý intendant Dvojky STV Jaroslav Kerner. „Sme za objektívnejšie prerozdelenie financií, ktorými RTVS disponuje,“ povedal pre Mediálne.sk iniciátor petície Seman.

Nepáči sa im, že väčšina prostriedkov RTVS sa koncentruje v Bratislave a to chcú zmenou v zákone odstrániť. „Nie je logické, aby to, na čo sa vyzbierali všetci občania, končilo v jednom centre. A po druhé, je to kontraproduktívne, pretože z Bratislavy sa nedá zmysluplne a verejnoprávne vysielať,“ tvrdí Seman. Doterajší stav prehlbuje podľa organizátorov petície zaostalosť regiónov, zapríčiňuje úbytok pracovných príležitostí v masmediálnej oblasti a degraduje význam regionálnych inštitúcií vo všetkých oblastiach spoločenského života.

RTVS: Kandidáti na generálneho riaditeľa
Zdroj: Jozef Jakubèo
RTVS: Kandidáti na generálneho riaditeľa

Podiel vysielania z regiónov je podľa Semana nedostatočný a štatistiky sa v RTVS kamuflujú. „V Bratislave sa koncentruje až 94 percent výroby. Výroba v regiónoch je podvyživená, v Bratislave sa vyrába tá istá relácia za viac peňazí a v regiónoch za výrazne menej,“ hovorí Seman. Finančné zdroje sú podľa neho priveľmi centralizované a málo kontrolované.

Organizátori petície požadujú, aby sa v zákone stanovilo, že do regionálnych štúdií by mala ísť pätina prostriedkov RTVS. „S presnou špecifikáciou, čo by šlo na výrobu a na vysielanie a má sa to týkať rovnako televízie aj rozhlasu.“ Podobný model podľa neho funguje v Českej televízii. Ako by to malo byť rozdelené medzi dve regionálne štúdiá, zatiaľ nie je jasné. „Sú rôzne alternatívy, môže to byť 13:7 alebo 10:10, to bude následný krok.“

Organizátori petície Antol, Davidov a Seman neúspešne kandidovali v poslednom období na riadiace pozície v manažmente RTVS. Seman a Davidov na post generálneho riaditeľa RTVS a Antol sa nedávno prihlásil do výberového konania na pozíciu výkonného riaditeľa Štúdia RTVS Košice, ktorú nakoniec obsadil Juraj Hidvéghy.

Práve pri predstavovaní projektov zistili, že majú spoločné predstavy v regiónoch, povedal Seman, ktorému pred dvomi mesiacmi vedenie RTVS zrušilo miesto. Ako externista sa z Košíc podieľal na výrobe náboženského vysielania, ktoré, ako hovorí, v minulosti zakladal, no nebolo mu umožnené, aby to robil interne, hoci v Košiciach to pripravovali lacnejšie ako v Bratislave. Seman tvrdí, že jeho iniciatíva nie je reakciou na to, že ho z STV vyhodili. "Už v minulom roku som loboval v parlamente za presadenie presného regionálneho rozdelenia prostriedkov do zákona," čo sa mu nepodarilo.

"Pán Seman prinajmenšom nehovorí pravdu, výrobu „jeho“ relácií vieme internými kapacitami zabezpečiť lacnejšie a vieme to dokázať. Nerada komunikujem s bývalými externými spolupracovníkmi RTVS cez médiá, lebo sa riadim zásadou: buď dobre, alebo nič," povedala generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková.

"K petícii sa oficiálne vyjadrím, keď ju dostanem – ale pravdepodobne nebude adresovaná mne. Nevyjadrujem sa k ambíciám dotyčných pánov, ani ku konfliktu záujmov jedného z nich," reagovala na aktivitu. 

Na východe rozbiehajú petíciu za viac regiónov v RTVS
Zdroj: Pavel Neubauer

Zemková si nemyslí, že by mal byť presne stanovený limit na regionálne vysielanie. "Už súčasný zákon o RTVS a o vysielaní a retransmisii je mimoriadne determinujúci, programové štruktúry musia absorbovať obrovské množstvo požiadaviek a povinností. RTVS – obe jeho zložky majú celé tímy ľudí, ktorí ich musia voči všetkým dohľadovým orgánom a voči štátu presne vykazovať. Čím zošnurovanejší je zákon, tým je realita nepružnejšia."

Podľa nej regionálne štúdiá STV a SRo sa dlho snažili o autonómiu alebo právnu subjektivitu, to ale v súčasnom (ani minulom) legislatívnom rámci nie je (a nebolo) možné. "Neviem, či je logické od zúfalo finačne poddimenzovaného RTVS žiadať, aby vyriešil „zaostalosť regiónov... a nespravodlivú degradáciu významu regionálnych inštitúcií vo všetkých oblastiach spoločenského života, ktorú nespôsobil," povedala Zemková, ktorá považuje porovnanie situácie s ČT za účelové, pretože zákon o ČT a zákon o ČRo sú neporovnateľné s zákonom o RTVS, tvrdí.

"Manažment RTVS plní zákonné úlohy a nie neúspešné projekty. Ak RTVS šetrí vo všetkých svojich zložkách, musí to robiť aj v Košiciach a v Banskej Bystrici. Aj naše štúdiá spadajú pod centrálne ekonomické riadenie, rovnako ako všetky organizačné útvary RTVS, a v situácii, keď robíme reštriktívne opatrenia vo všetkých zložkách, nemôžeme na ich úkor dve zložky privilegovať alebo len tak posunúť do rozvojovej fázy," povedala Zemková, ktorá tvrdí, že to všetko hovorila aj Semanovi osobne a odporučila mu založiť vlastnú televíziu, v ktorej môže realizovať všetky svoje predstavy.