Na Slovensku sa začínajú kradnúť parabolické antény. Zlodeji čoskoro zisťujú, že bez tej „škatule“ pod televízorom sú im nanič. Anglická MTV kóduje vysielanie. Pre našinca je to štátny smútok – už nikdy neuvidí Most Wanted s Rayom Cokesom ani 3 from 1. Na trh prichádza platený balík MultiChoice. Ponuka FilmNetu je vlažná, Country Music Television sa míňa väčšinovému vkusu… To všetko zažívalo Slovensko v 90. rokoch minulého storočia vďaka satelitu. Za tie roky sa satelit zmenil.
Nemci brzdia rozvoj. Kým v 90. rokoch bol analógový satelit bežný, dnes ustupuje do úzadia. Výnimkou je Nemecko. „To má na Astre na orbitálnej pozícii 19,2° východne ešte 43 staníc, čo je naozaj európsky unikát,“ vysvetľuje šéfredaktor serverov satCentrum a tvCentrum Václav Hrubec. Analóg je pritom nákladnejší. „Tohto roku len stanica ARD vynaloží na analógové vysielanie asi 44 miliónov eur, zatiaľ čo na svoje digitálne stanice Eins Extra, Eins Festival a Eins Plus vynakladá dohromady iba 17 miliónov eur.“ Vyše 40 % Nemcov však stále vlastní analógový satelitný prijímač. Kým podiel neklesne, ARD svoje frekvencie nepustí.
Nemecké stanice majú s najväčším poskytovateľom satelitných služieb SES Astra zmluvu do roku 2011. Dovtedy sa musí v krajine presadiť digitálny satelit. „Na to veľmi čaká spoločnosť SES Astra, ktorá má dnes zaplnenú transpondérovú kapacitu. Namiesto jednej analógovej televízie s maximálne niekoľkými rádiami by mohla na uvoľnené miesto dať šesť i viac digitálnych programov a množstvo audio kanálov,“ dodáva Hrubec.
Ponuka voľne dostupných staníc v slovenčine a češtine na satelitnej orbite nedostatočná. Preto rastie záujem divákov o platené programové pakety. Václav Hrubec
Nemecko je posledným mohykánom analógového satelitného vysielania. Ostatné krajiny prechádzajú na digitál. Stredná Európa podľa Hrubeca nie je výnimkou: „U nás sa už analóg sleduje len v obmedzenej miere na historických, dnes už zastaraných prijímacích kompletoch zo satelitného boomu tesne po revolúcii.“ Astra tiež vidí vývoj v našom regióne inak než v Nemecku: „Analóg je na zostupe. Záujem sa teraz sústredí na domáce slovenské a české televízne a rozhlasové stanice v digitálnej kvalite a medzinárodné neplatené kanály,“ myslí si riaditeľ Astry pre strednú a východnú Európu Martin O. Kubacki.
Slabá ponuka. Kým všetky veľké nemecké televízie vysielajú cez satelit nekódovane, pre slovenské to neplatí. Výnimkou je Ta3. „Podľa môjho názoru je ponuka voľne dostupných staníc v slovenčine a češtine na satelitnej orbite nedostatočná. Preto rastie záujem divákov o platené programové pakety,“ tvrdí Hrubec. Okrem Ta3 môže našinec pozerať zadarmo cez satelit tri české spravodajské stanice, dve hudobné, dve religiózne, pár regionálnych staníc a nezaraditeľné Televízo. „Chápeme, že pestrosť obsahu je pre divákov dôležitá. Nové stanice pridávame prostredníctvom našich partnerov Sky Link a UPC Direct,“ bráni sa Kubacki z Astry. Markízu, STV či Joj možno cez satelit sledovať len po zakúpení prístupovej karty.
Doplnkový produkt? Satelit je menej rozšírený než káblová alebo terestriálna televízia. „Ku koncu roka 2007 sme evidovali asi 560-tisíc satelitných domácností, z toho 400-tisíc tanierov smerovalo na družice Astra,“ vyratúva Kubacki výsledky výskumu GfK Slovakia. Zároveň popiera, že by satelit bol len akýmsi doplnkom: „Som absolútne presvedčený, že satelit môže byť a aj je prvou voľbou. Či už ste v dovolenkovom dome v horách alebo uprostred Bratislavy, satelit pokrýva 100 % územia. Navyše cena za techniku klesá.“
Slovník pojmov
analógový satelit – technológia, ktorá sa v Európe začala rozvíjať od konca 80. rokov minulého storočia. Na jednom kanáli môžu vysielať dve televízie. Na rozdiel od digitálnej terestriálnej televízie (DVB-T), analógový satelit nemá určený termín vypnutia.
digitálny satelit (DVB-S) – v Európe sa presadzuje od polovice 90. rokov minulého storočia. Na jednom kanáli poskytuje priestor pre viac staníc než analógová technológia. Umožňuje televíziám vysielať v HD kvalite. Podporuje služby ako napríklad SatDSL – vysokorýchlostné pripojenie na internet cez satelit.
direct-to-home (DTH) – satelitné vysielanie určené pre domácnosti. Televízie vysielajú signál k družici a odtiaľ sa šíri k pozemným satelitným anténam. DTH je často konkurenciou káblovej televízie. Na Slovensko existujú tri platené DTH balíky – UPC Direct, Digi TV a Sky Link.
Podľa šéfredaktora satCentrum a tvCentrum nemožno satelit podceňovať hneď z niekoľkých dôvodov. V Česku napríklad začala digitalizácia terestriálneho vysielania. Signál DVB-T nie je všade dostupný, navyše časť divákov nechytá Primu. „Preto ak chcú pre svoj moderný LCD či plazmový televízor kvalitný zdroj signálu, zadovážia si satelitný komplet,“ myslí si Hrubec.
Tlak na káblovky. V posledných dvoch rokoch stúpol podiel domácností vlastniacich satelit. „Zásluhu na tom má predovšetkým „lacná“ platforma Digi TV, ale i pestrejšia programová ponuka a cenová dostupnosť prijímacích kariet pre Sky Link,“ hodnotí Hrubec. Na satelite sa rozšíril počet tematických kanálov. „DTH (direct to home) platformy satelitný trh u nás poriadne rozhýbali a nakoniec prispeli aj k zlepšeniu ponuky „konkurenčných“ providerov.“ Kábloví operátori už zrazu nemajú najpestrejšiu ponuku a musia reagovať na rozvoj satelitného vysielania.
Budúcnosť satelitu. V prospech i neprospech satelitu hovorí viacero faktorov – cena, dostupnosť, programová ponuka, závislosť od počasia. „Satelitný, terestrický a káblový digitálny príjem sa budú doplňovať. Každý má svoje prednosti a naopak určité obmedzenia. Je len dobré, ak je tu možnosť výberu,“ tvrdí Hrubec. Predpokladá, že podiel satelitu vzrastie z dnes odhadovaných 20 – 25 % až na tretinu. Najväčší operátor Astra monitoruje trh a zisťuje, čo diváci vyhľadávajú. „V prvom rade sa zaujímajú o dobrú, stabilnú kvalitu signálu, možnosť prijímať vysielanie na malú parabolu a veľký výber lokálnych i medzinárodných kanálov,“ sumarizuje Kubacki.
Astra momentálne venuje najväčšiu pozornosť HD vysielaniu. „Slováci môžu prijímať niekoľko bezplatných HD televízií. Je medzi nimi Anixe TV, ktorá plánuje vysielať olympiádu v HD, Arte, Luxe TV, Astra Promo Channel a pribudnú ďalšie.“ Na Astre sa objaví aj športová Trojka STV. Ako to už pri slovenských televíziách býva zvykom, bude kódovaná.