Ukázalo sa, že podiel filmov, v ktorých má hlavnú úlohu ženská postava, dosiahol historické maximum v podobe 40 percent. V porovnaní s rokom 2018 ide o deväťpercentný nárast. Viac filmov malo hlavný mužský charakter, a to 43 percent. V zostávajúcich 17 percentách si hlavné úlohy rozdelila mužsko-ženská dvojica.

V prípade vedľajších rolí nedošlo k výrazným zmenám. Štúdia eviduje nárast o jeden percentuálny bod na 37 percent. Podiel ženských postáv, ktoré mali vo filmoch aspoň jednu vlastnú repliku, klesol o dva body na 34 percent.

Ženským charakterom sa detailne venovalo Centrum pre štúdium žien v televízii a filme v najnovšom vydaní štúdie zvanej It’s a Man’s (Celluloid) World. Tá skúmala celkom 2 300 filmových postáv v stovke najlepšie zarábajúcich amerických filmov – produkcie veľkých filmových štúdií aj nezávislé snímky. Hovoríme tak napríklad o Avengers: Endgame, horore Us, marvelovke Captain Marvel či dráme Joker.

Dominujú belošky

Tento výsledok je podľa štúdie znakom toho, že aj veľké filmové štúdiá sú ochotné točiť snímky, v ktorých rozpovedia širšiu škálu príbehov, čím 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa