Sudca Richard Leon nepochopil zložitosť rastúceho trhu platenej televízie a povahu konkurentov spoločnosti AT&T, uviedlo protimonopolné oddelenie ministerstva.

Právny zástupca AT&T David McAtee však konštatoval, že v novom podaní zo strany ministerstva nie je nič, čo by malo viesť k zrušeniu Leonovho rozhodnutia.

Sudcovo júnové rozhodnutie otvorilo cestu pre jednu z najväčších transakcií v mediálnej oblasti v histórii, čiže k prevzatiu firmy Time Warner za 81 miliárd amerických dolárov spoločnosťou AT&T, ktorá je telekomunikačným gigantom a podniká aj v oblasti platenej televízie. Time Warner vlastní televízne stanice CNN a HBO a filmové štúdia Warner Bros.

Mnohí právni experti sú presvedčení, že americká vláda ťažko presvedčí odvolací súd. Keďže federálny protimonopolný úrad je proti tomuto prevzatiu, musí argumentovať proti zavedenej právnej doktríne dovoľujúcej spájanie firiem, ktoré si navzájom nekonkurujú, čiže vertikálne fúzie.

Vláda však tvrdí, že táto vertikálna fúzia je odlišná. Kombinovaním programového obsahu Time Warner s rozsiahlou distribučnou sieťou AT&T táto fúzia podľa vlády poškodí hospodársku súťaž a poruší federálny zákon.

Keď bola dohoda o prevzatí v októbri 2016 prvýkrát zverejnená, ostro ju kritizoval vtedajší prezidentský kandidát Donald Trump, ktorý vyhlásil, že fúziu zastaví, „pretože ide o príliš veľkú koncentráciu moci v rukách príliš malého počtu ľudí“.

D. Trump verejne kritizuje televíznu stanicu CNN firmy Time Warner a označuje ju za šíriteľa „falošných správ“.