Film Sklenená izba vznikol podľa rovnomennej úspešnej knihy britského spisovateľa Simona Mawera, ktorá bola v roku 2009 nominovaná na prestížnu Man Bookerovu cenu a neskôr preložená do vyše desiatky jazykov. Hovorí sa o nej, že na pôdoryse 20. storočia zrkadlí históriu a tragédiu českého národa.

Hoci autor knihy vyhlásil, že postavy sú fiktívne, dokonca zmenil ich mená, inšpirácia skutočnou rodinou Tugendhatovcov, ktorá v roku 1938 emigrovala pred fašizmom z Československa do Venezuely, je nespochybniteľná. Jej príslušníci sa napokon proti knihe aj filmu zásadne ohradili.

No a kľúčovú rolu zohráva vo filme aj samotná brnianska Vila Tugendhat. Modernistická stavba sa v snímke režiséra Júliusa Ševčíka, ktorý sa predvlani podpísal aj pod historický film Masaryk, stáva rovnocenným partnerom postáv. Rezonuje s ich osudmi a vnútorným rozpoložením. 

Tridsať rokov jednej vily

Dej filmu paralelne zobrazuje životné osudy dvoch priateliek – rodinne založenej Liesel a voľnomyšlienkárskej Hany (Carice van Houten) od tridsiatych až do šesťdesiatych rokov minulého storočia. Kým prvá z nich pre židovský pôvod svojho manžela pred Druhou svetovou vojnou z Československa emigrovala, druhá viedla v krajine zmietanej vojnou svoj súkromný boj.

Okrem priateľstva ich spájala aj lesbická láska, ktorú 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa