Všetky krajiny Európskej únie okrem Poľska smerujú k vypnutiu analógového vysielania do konca roku 2012. Včera o tom informovala Európska komisia. Správu priniesla agentúra Reuters.

 

Ako sa darí prechodu na digitál v EÚ

 

Analóg vypnutý: Holandsko, Fínsko, Švédsko, Nemecko, Belgicko (len Flámsko) a Luxembursko

Vypnú do konca roku 2010: Rakúsko, Estónsko, Dánsko, Španielsko, Malta a Slovinsko

Vypnú do konca roku 2012: Belgicko (Valónsko a Brusel), Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Grécko, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko, Litva, Lotyšsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Veľká Británia a Írsko

Vypne do konca roku 2015: Poľsko

 

 

„Dvadsaťšesť z dvadsiatich siedmich krajín sú pripravené,“ povedal hovorca Európskej komisie Martin Selmayr. Len Poľsko plánuje vypnutie analógu do roku 2015. „Dúfame, že môže proces urýchliť,“ dodal Selmayr.

Analógové vysielanie už vyplo šesť krajín Únie - Holandsko, Fínsko, Švédsko, Nemecko, Belgicko (len Flámsko) a Luxembursko. Do decembra 2010 by sa mali pridať Rakúsko, Estónsko, Dánsko, Španielsko, Malta a Slovinsko. Ostatní prejdú na digitálne vysielnanie najneskôr do konca roku 2012.

EÚ pri tejto príležitosti hovorí o benefitoch, ktoré súvisia s digitalizáciou. Má ísť o lepšie využitie rádií, nové technológie či bezdrôtové siete aj na vidieku. Už teraz je možné sledovať digitálnu TV v 21 krajinách EÚ.

„V Európe prebieha prechod podľa plánu a je na dobrej ceste, zvlášť v porovnaní so zvyškom sveta. Verím, že počas najbližších dvoch rokov sa k prvej skupine zemí, ktoré vstúpili do digitálnej éry, pripoja ďalšie členské štáty,“ cituje agentúra ČTK slová komisárky pre telekomunikáciu a média Viviane Redingovej.

Európska únia nie vo vypínaní analógu je najrýchlejšia na svete, píše Eubusiness.com. Japonsko prechádza na digitálne vysielanie už v polovici roku 2011. Ešte skôr sa digitálnymi stanú Spojené štáty, ktoré prechod uskutočnia v júni tohto roku. Viac informácií.