Prípad sa viaže k reportáži Mareka Baláža z marca 2014. Televízia v príspevku tvrdila na základe obvinení rodičov žiakov a výpovede riaditeľky školy, že učiteľka základnej školy sa mala nevhodne správať k deťom, malo dochádzať k masírovaniu, „mucinkovaniu“, „ošahávaniu“ a ohmatávaniu v oblasti krku, pliec a pŕs a priväzovaniu k stoličkám.

„Všetky tvrdenia odvysielané v predmetnej reportáži sú nepravdivé a pravdu skresľujúce, a za ich odvysielanie sa dotknutej učiteľke ospravedlňujeme,“ uvádzalo sa v ozname na konci Televíznych novín z 12. apríla.

Pedagogička zo základnej školy Slovinky na východe Slovenska žiadala aj finančné odškodné, čomu okresný súd v Bratislave takisto vyhovel. „V rozsudku súd zaviazal odporcu, aby sa navrhovateľke ospravedlnil a zaplatil nemajetkovú ujmu v peniazoch v sume 12-tisíc eur,“ uviedla pre Mediálne.sk kancelária právneho zástupcu učiteľky.

Markízu príspevok, ktorý vysielala aj v rámci Prvých Televíznych novín a zverejnila na portáli TVnoviny.sk, vyšiel draho. Sankcionovala ho zaň už skôr aj Rada pre vysielanie a retransmisiu, ktorá pre zásah do ľudskej dôstojnosti udelila televízii v októbri 2014 pokutu 6-tisíc eur.

Učiteľka, ktorá sa mala „mucinkovať“ so žiakmi, vysúdila od Markízy vysoké odškodné

Ospravedlnenie odvysielané v Televíznych novinách Zdroj: markiza.sk

Markíza v uvedenom príspevku informovala o staršom prípade. V čase, keď šiel v televízii, už totiž bolo trestné konanie zastavené, keďže nebol dôvod na začatie trestného stíhania. Nepravdivosť tvrdení o konaní učiteľky bola preukázaná.

Redaktor v spracovaní zároveň vynechal informáciu, že uvedená učiteľka už medzičasom v škole nepracuje, pričom v zamestnaní skončila z dôvodu nesúvisiaceho s týmto prípadom. Licenčná rada sa nazdávala, že sa tak stalo s cieľom zvýšenia diváckej atraktivity reportáže.

Regulátor v rámci neobjektivity príspevku vyčítal neaktuálnosť a nepresnosť. Samotná učiteľka sa v reportáži televízie odmietla vyjadriť. Medializáciu odmietla aj neskôr, keď jej Markíza chcela poskytnúť priestor v prípadnej novej reportáži po oficiálnej žiadosti učiteľky o opravu.

Markíza sa pri správnom konaní na licenčnej rade bránila tým, že z reportáže nebolo možné identifikovať, o ktorú učiteľku konkrétne išlo. S tým sa však Rada nestotožnila, v príspevku bol zobrazený dom učiteľky, ale aj meno riaditeľky školy, na základe čoho sa dala pedagogička presne určiť.

Informáciu zo spravodajstva Markízy prevzali aj niektoré ďalšie médiá. Bulvárne Topky.sk majú napríklad článok stále dostupný na webe, v texte pribudlo v spodnej časti červeným písmom upozornenie, že obsahuje neaktuálne informácie vzhľadom na zastavené trestné konanie.

Denníkom Plus Jeden Deň sa v prípade článku o tejto téme zaoberala v minulosti Tlačová rada SR. Tá konštatovala porušenie etického kódexu novinára a adresovala vydavateľovi pokarhanie.