Poďme priamo k udalosti minulého týždňa, ktorú sme všetci v napätí očakávali. Slovenské Oscary sú rozdané! Dvojka v sobotu vysielala prenos z udeľovania cien Slnko v sieti 2006. No a teraz vážne, aby bol naozaj každý v obraze – ide vraj o nové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Na scéne nechýbala kladka s vedrom a miešačka. Jedinú informáciu o tomto výraznom kultúrnom počine som však objavil iba v televíznom programe. A aj to skôr náhodou. Tak som si program moderovaný Csongorom Kassaiom a Richardom Stankem na scéne pozrel.


Ak som dobre počítal, vo všetkých hlavných kategóriách boli nominované štyri filmy. Slnečný štát, O dve slabiky pozadu (ktorý som v kine videl tuším ešte v roku 2005), Šílení a Príbehy obyčajného šialenstva. Spomenutý bol film Posledná stanica. Ceny vyhrali českí herci (Jan Tříska a Anna Geislerová), veľa slovenských zástupcov nebolo ani v publiku. Pani Studenková dokonca odovzdala jednu cenu v dokrútke. Jednou z cien bol aj najlepší zahraničný film, aspoň v jednej kategórii nebola o nominácie núdza. Nie celkom som ale pochopil, prečo Pál Csáky hral „vtipného“ tlmočníka maďarským herečkám (obe ovládali slovenčinu) a na záver povedal, že bude u maďarského ministra kultúry lobovať za peniaze pre slovenské filmy.


Môj celkový dojem zo slávnostného odovzdávania Slnka v sieti bol rozpačitý. Napriek všetkému, pozitívny bol fakt, že sa filmové a televízne ceny vôbec odovzdávajú. Snáď o desať rokov budú na úrovni Českého leva. Najmä čo sa týka množstva a kvality diel, z ktorých akademici budú vyberať.

Týždňovka: žiariaci Rozboril a fenomenálna Teodora


Vilo Rozboril opäť raz potvrdil, že je slovenskou moderátorskou špičkou

Veľký showprogram Markízy 2006! Som, bohužiaľ, celý nevidel. Páčila sa mi však Katka Knechtová, oranžová scéna a ohromná rodina Šarköziovcov (škoda, že nemohol prísť aj Vinnetou). Keď si uvedomím, že Vilo Rozboril prežil za čosi viac ako rok Big Brother a dvakrát Mojsejovcov, na moderátorskom piedestále nie je pre iného miesto.


Program bol taký dlhý, že mu padol za obeť seriál Odložený prípad, ktorý bol odložený konkrétne na stredu. Dĺžka však nebolo to, čo ma vyrušovalo. Všadeprítomné esemeskové hlasovanie dávalo na výber z udalostí roka. No a dať do jedného hlasovania tragédiu lietadla AN 24, banícke nešťastie a úspech seriálu Susedia chcelo dosť odvahy.


Uplynulý týždeň som na svojom blogu spísal päť dôvodov, prečo nie som prekvapený výsledkom voľby riaditeľa Slovenskej televízie.


1. Pondelkové hlasovanie Rady STV bolo posledným pokusom tohto orgánu zvoliť riaditeľa predtým, ako by sa začal stupňovať tlak na to, vrátiť voľbu späť na pôdu parlamentu. Rada si nechcela a nemohla dovoliť riaditeľa nezvoliť.


2. Jarjabkova telenovela. Poslanec Jarjabek uspel v Národnej Rade s novelou zákona upravujúceho voľbu generálneho riaditeľa. Po jeho zmene v poslednom možnom pokuse nepotreboval zvolený kandidát na zvolenie desať hlasov, ale iba osem.


3. Správny kandidát. Nech si hovorí, kto chce, čo chce, pokiaľ ma pamäť neklame, dodnes v STV politicky nezávislého riaditeľa nevideli. Riaditeľ Hreha napokon priznal, že v minulosti spolupracoval s predsedom parlamentu Paškom.


Všetkých päť dôvodov pokope na mojom blogu – BBS.medialne.sk.
Vilo Rozboril v nedeľnom 2006! povedal, že sa na internete (rozumej v Týždňovke) dočítal, že pri záberoch zvonku je v Susedoch sucho a pri záberoch zvnútra je za oknom zasnežený strom. Bol to tip môjho čitateľa Petra Kotrčku, ocenený pred týždňom. Ak aj vy chcete byť slávni ako Peter, pošlite mi tip do Hitparády. Stačí použiť formulár pod Týždňovkou alebo na mojom Blogu Bohumila Stejskala – BBS.medialne.sk.Bronzový tip: Viliam Iľjič Novotný

(zaslal Hyena)


Televízne noviny, Markíza, streda 13.12.


Týždňovka: žiariaci Rozboril a fenomenálna Teodora


„Oľga Dúbravská nahodila imidž sexi blondíny, čomu prispôsobila aj svoje schopnosti. V príspevku o preventívnych vyšetreniach poslancov jej nielen zazvonil telefón, keď sa pýtala poslanca Jarjabka čo mu zdvíha tlak, ale prekrstila aj poslanca Novotného - podľa nej nie je Viliam, ale Iľja!“Strieborný tip: Oblička, alebo pečeň?

(zaslal Martin)


Správy STV, Jednotka, štvrtok 14.12.


Týždňovka: žiariaci Rozboril a fenomenálna Teodora


„Pri správe o transplantácii obličiek som si myslel, že zle vidím, keď sa za Ľubom Bajaníkom objavil v piktograme obrázok pečene.“Zlatý tip: S plným žalúdkom na endokrinológiu?

(zaslal Hugo )


Televízne noviny, Markíza, sobota 16.12.


Týždňovka: žiariaci Rozboril a fenomenálna Teodora


„V príspevku Vianočné prejedanie stála redaktorka Erika Barkolová pred endokrinologickou ambulanciou. Liečia sa na nej hormonálne poruchy. Erika však vravela, že v takýchto ambulanciách je po novom roku najväčší nápor. Ambulancie pre poruchy tráviaceho traktu sú však gastroenterologické.“


Tvorme spolu Týždňovku! Niečo vás pri obrazovke zaskočilo, pobavilo? Tak to je tip pre mňa! Napíšte mi, pripravený je jednoduchý formulár pod dnešnou Týždňovkou. Možno sa ocitnete v budúcom vydaní.• Len sprostredkúvam informácie: kto čaká o siedmej na Mariannu Ďurianovú, musí si ešte počkať. Hrdinka titulných stránok minulého týždňa sa vráti až po Vianociach

• Dovtedy možno ešte nenápadne do Telerána pozvú okrem Andrei Vadkerti aj iné jej potenciálne nástupníčky na sedadlo vedľa moderátora Žitného

• To je však len moja fikcia. Fikcia belgickej verejnoprávnej televízie bola oveľa vydarenejšia

• Podľa rok pripravovanej televíznej reportáže / dokumentu sa Belgicko rozdelilo, nastala panika

• Čo by zo Slovákmi urobila podobne dokonale vyrobená správa o odtrhnutí južných častí Slovenska, puči v Žiline alebo vyhlásení Košickej republiky, to si nechcem ani predstaviť

• Namiesto odtrhávania si radšej budem predstavovať federálnu SuperStar, to by mohla byť jesenná injekcia života do už trocha vyšúchaného formátu

• Rozhodne si nebudem predstavovať ani to, aký návod mohli prípadní zločinci získať z reportáže o mafiánskom ubližovaní

• Mne by stačila na túto tému aj originálna exkluzívna reportáž, ale ja som známy odporca ilustračných záberov na drastické témy

• Stíšenie reklamy, čo aktuálne uzákonil parlament, rozhodne privítam

• Aspoň sa nebudem budiť, keď zaspím pri reklame a driemoty mi preruší kričiaca blondína a chlapík s kečupom na tvári

• V SuperTele platí – modrá je dobrá. Žeby pozostatok bývalého štatutára vo forme takto skrytého vtipu?

• Červení sú dávno preč a ja viem, kto z modrých ako ďalší vypadne

• Netuším, čo mi Ježiško / Santa Claus / Dedo Mráz prinesie na Vianoce, viem ale, čo si želám na Vianoce 2007

• Triple play s digitálnym signálom a LCD televízor na pol steny

• Budem musieť celý rok sekať dobrotu

 

Reportáž týždňa


Anna Belousovová, Reflex, Markíza, štvrtok 14.12.


Týždňovka: žiariaci Rozboril a fenomenálna Teodora


Anna Belousovová v hlavnej úlohe oslavného medailónika

Všimol som si, že sa zmenila politická garnitúra. Nevšimol som si ale akú radikálnu zmenu prekonala podpredsedníčka Národnej rady za SNS. Musel som si pozrieť reportáž v Reflexe, ktorú by som skôr čakal vo verejnoprávnej televízii pred rokom 1998. Pozrite sa, prečo.


Film týždňa


Discopříběh, Markíza, nedeľa 17.12.


Kultový recitál Michala Davida nechám bokom, mňa zaujal Andrej Kraus. Síce som Discopříběh nevidel prvýkrát, až teraz som však zaregistroval súčasnú najdrahšiu hviezdu komediálnej scenáristiky slovenského televízneho trhu. Andy hral rivala najmladšieho Hrušínského v boji o krásnu blondínu, pričom nad ostatnými vyčnieval o hlavu. A čo mali hviezdy filmu z osemdesiatych rokov spoločné s vyššie spomínanou reportážou v Reflexe? Opasky utiahnuté prekliato vysoko.


Čo si tento týždeň pozriem, aj keby som to mal nahrať na hard disk


Nič


Vyhlasujem totiž dovolenku. Dva pondelky (25.12. a 1.1.) Týždňovka nevyjde. Postrehy zo sviatočného obdobia nájdete pravidelne na mojom Blogu.


Diskusia týždňa


Pod lampou, Dvojka, štvrtok 14.12.


Rado + Peter verzus Rado + Peter, alebo Geist + Weiss verzus Schutz + Baťo. Pod lampou s témou Rok 2006 sa podľa očakávania zvrtol na politickú debatu. Ja som ju vydržal sledovať do konca, na rozdiel od nedeľných prekáračiek politikov.


Veštecký výkon týždňa


Teodorina veštiareň, Nautik TV, nedeľa 17.12.


Týždňovka: žiariaci Rozboril a fenomenálna Teodora


Tá žena je skrátka unikát

Dvorná veštica pomaly sa potápajúcej televízie Nautik je vždy zárukou dokonalej zábavy. S bohorovným výrazom v tvári dokáže poradiť každému, s akýmkoľvek problémom. V nedeľu okrem sťažovania sa na zlyhávajúcu televíznu techniku zvládla usmerniť život aj podnikateľovi, ktorého zaujímalo, či má svoje pohľadávky vymáhať súdnou cestou. Sťaby nefalšovaná právna poradkyňa neborákovi vysvetlila že na veľké podnikanie vlastne vôbec nemá vlohy a že môže byť tak maximálne člen vedenia v menšej firme. Aby toho nebolo málo, tak súdiť sa v žiadnom prípade nemá, pretože by určite prehral, súdil by sa presne päť rokov (čo Teodora zistila za dramatického pohľadu do karát) a nič by aj tak nezískal. Napokon Teodora odporučila peniaze vymáhať prostredníctvom exekútorskej firmy. No nepoteší takáto fundovaná rada za tých pár stoviek vyhodených za audiotexový hovor?


Upútavka týždňa


Vianoce na STV, Jednotka, nedeľa 17.12.


Nový riaditeľ, nové metódy. Už predposledný riaditeľ Rybníček priniesol do STV Nový začiatok (pamätá si ešte niekto?). Prvý týždeň úradovania zatiaľ posledného riaditeľa Hrehu začal sloganom v upútavke na Vianočné filmy s kresťanskou tematikou. „Čas na skutočné zázraky“. Necháme sa prekvapiť.


Športová udalosť týždňa


Slovensko – Lotyšsko, Dvojka, sobota 16.12.


Hokej síce bol na Dvojke, ja som ho videl naživo. A poviem vám, zohnať parkovacie miesto bolo v sobotu jednoduchšie pred hokejovou arénou ako pred nákupným centrom. Všetkým Šťastné a veselé Vianoce!