Tri dni po štarte hudobnej stanice Senzi TV zo skupiny Joj si kanál väčšina zákazníkov televíznych operátorov zatiaľ nenaladí.

Oprava: Šlágrová televízia spustená 1. septembra je zatiaľ dostupná  u najväčšej slovenskej káblovky UPC, ako aj  iba v optickej sieti Orangeu.

U ostatných káblových a satelitných providerov sa Senzi TV zatiaľ naladiť nedá. Mac TV v súčasnosti rokuje podľa vyjadrenia spoločnosti ešte s operátorom Slovak Telekom, ktorému patria platformy Magio a Digi TV.

Senzi TV sa dá naladiť aj cez digitálne anténové vysielanie – stanica je bezplatne dostupná v jednom z DVB-T multiplexov operátora Towercom, no iba v menej rozšírenom štandarde MPEG-4, v ktorom sa šíria spoplatnené kanály balíčka Plustelka.

Práve terestriálne šírenie využil prevádzkovateľ Senzi TV na to, aby operátorov dotlačil k povinnému zaradeniu tejto televízie do základných programových balíčkov.

Mac TV sa pritom odvoláva na takzvané must-carry ustanovenie, ktorá operátorom ukladá povinnosť šíriť v základných balíkoch tie stanice, ktoré si diváci môžu v mieste príjmu naladiť bezplatne „bežným prijímacím zariadením“. To znamená TV programy šírené nekódovaným terestriálnym vysielaním.

Táto povinnosť sa pred niekoľkými rokmi v súvislosti s digitalizáciou obmedzila – must-carry sa podľa zákona už nevzťahuje na „príjem digitálneho vysielania inej programovej služby ako vysielateľa na základe zákona, ktorá zároveň nie je monotypovou programovou službou“.

Mac TV si ustanovenie zákona vysvetľuje tak, akoby operátori boli bez ohľadu na túto výnimku povinní šíriť v základných balíčkoch všetky nekódované stanice šírené terestriálne.

Prevádzkovateľ TV Joj zaslal viacerým operátorom list, v ktorom sa „uisťuje“, že v zmysle zákona o vysielaní a retransmisii sa Senzi TV ocitne v balíku s najvyššou penetráciou, čo môže mať vplyv na dosah televízie.

TV Joj v liste operátorom tiež naznačila, že v budúcnosti plánuje Senzi TV spoplatniť, pričom televízia tvrdí, že must-carry povinnosť by až potom odpadla.

Mac TV sa prevádzkovateľom retransmisie aj vyhráža konaním na licenčnej rade. „Keďže aj napriek opakovaným výzvam nebola z vašej strany jednoznačne deklarovaná vôľa naplniť ustanovenia vyššie citovaného zákona, dovoľujem si kópiu tohto mailu dať na vedomie aj Rade pre vysielanie a rentransmisiu. Použijeme ju ako preventívny argument v prípadnom následnom konaní.“ Pod listom bol podpísaný Andrej Miklánek, ktorý nedávno prestúpil do Mac TV z RTVS.

Voči nátlaku sa ohradil prevádzkovateľ senickej TV Sen. Malá televízia prevádzkuje lokálny multiplex. Firma mala v sieti voľné miesto, ktoré ponúkla za malý poplatok skupine Joj práve na šírenie Senzi TV, uviedol pre Mediálne.sk konateľ TV Sen Ivan Príkopa. Ako odpoveď na ponuku prišiel „výhražný“ list, žiadajúci povinné zaradenie do multiplexu.

Rada pre vysielanie a retransmisiu následne vydala stanovisko, v ktorom jasne formulovala, že operátori nemajú zákonnú povinnosť zaradiť Senzi TV do základnej ponuky.

„Povinnosť sa nevzťahuje na príjem programovej služby vysielanej digitálne, pokiaľ sa nejedná o (…) službu RTVS, ktorá súčasne nie je monotypovou programovou službou,“ uviedla v stanovisku rada.

Podľa orgánu sa tak must-carry povinnosť „s výnimkou plnoformátových programových služieb vysielateľa na základe zákona (RTVS) vzťahuje len na programové služby vysielané terestriálne analógovo“.

Z tohto dôvodu sa v minulosti must-carry povinnosť nevzťahovala ani na medzičasom neexistujúci športový kanál Trojka Slovenskej televízie, ktorej manažérom bol tiež A. Miklánek.

Povinnosť šíriť kanál Senzi TV v základných ponukách odpadá podľa rady aj preto, že must-carry sa nevzťahuje na programy, "ktorých príjem je kódovaný a na príjem ktorých je potrebný osobitný prijímač okrem (…) bežného televízneho prijímača.“

Toto vágne ustanovenie by mohlo byť ešte diskutabilné, ak by sa Senzi TV šírila v štandarde MPEG-2, ktorým disponuje drvivá väčšina televízorov predávaných za uplynulých minimálne sedem rokov, hoci mnohé domácnosti pre príjem DVB-T používajú aj kombináciu set-top boxu a analógovej TV.

Štandard MPEG-4 začali výrobcovia televízorov štandardne používať až neskôr. Na Slovensku sa pri šírení signálu navyše „masovo“ používa iba niekoľko mesiacov po tom, čo Towercom spustil v máji platenú platformu Plustelka.