Zástupcovia Joj Group ani Telekomu na pondelkovom predstavení novej stanice o dátume štartu nehovorili. Plán spustiť stanicu na Deň detí bol známy už skôr, prekážala v tom práve chýbajúca licencia.

Napokon ani táto skutočnosť nezabránila tomu, že Ťuki TV je dostupná v Telekome už od začiatku mesiaca. A to v IP TV službe, na satelite (Magio Sat), ako aj v mobilnej televízii Telekomu Magio Go.

Operátor v reakcii pre Mediálne.sk vysvetlil, že stanicu má zatiaľ „v testovacom režime“. Z legislatívneho hľadiska stačí Telekomu v tomto prípade len súhlas od pôvodného vysielateľa – skupiny Joj – na šírenie retransmisie. Joj by nemala dôvod to odmietnuť, keďže stanica vznikla vyslovene na objednávku operátora.

Problém môže mať skôr spoločnosť Mac TV, držiteľ licencie na vysielanie všetkých staníc skupiny Joj. Tá žiada aj o licenciu na Ťuki TV, pričom o jej udelení bude RVR rozhodovať až na najbližšom zasadnutí 9. júna.

Pridelenie licencie na digitálne vysielanie je len formalita, lebo sa nerozhoduje o tom, na akých frekvenciách bude stanica vysielať, ako to bolo v analógovej ére. To však neznamená, že hocikto môže len tak začať šíriť svoj TV program.

Vedia o tom

Licenčná rada má vedomosť o tom, že Ťuki TV vysiela bez licencie a podľa hovorkyne Lucie Jelčovej sa aj o tejto skutočnosti bude hovoriť na zasadnutí pri prerokúvaní žiadosti o udelenie licencie.

Vysielanie bez udelenej licencie je v zmysle zákona zakázané. Podľa právnej úpravy môže regulátor uložiť subjektu, ktorý vysiela bez oprávnenia, pokutu od 1 659 do 165 969 eur.

Na otázku, či je možné predčasne verejne šíriť kanál v skúšobnom režime, L. Jelčová uviedla, že „pojem ‚testovacie vysielanie‘ zákon nepozná“.

Že stanica nevysiela v „testovacom“ ale skôr plnohodnotnom režime, potvrdzuje aj obsah vysielania a zverejnený program na webe tukitv.sk. V ňom televízia aj na 3. júna uvádza od rána do večera celý rád rozprávok vrátane pôvodnej relácie Z rozprávky do rozprávky.

Joj aj Telekom novú stanicu intenzívne promujú od 1. júna. Operátor napríklad svojim zákazníkom posielal ešte v pondelok SMS správu, v ktorej informoval o novom detskom kanáli.

Promo má aj Joj vo svojom vysielaní. V plnohodnotnej prevádzke je už aj spomínaná webstránka tukitv.sk.

Telekom zároveň potvrdil, že novú stanicu nepridá do Digi TV. V Magio TV vysiela stanica už v súčasnosti v HD, na Magio Sate zatiaľ nie. Operátor musí na satelite doriešiť kapacitu.

Mediálne.sk požiadalo o stanovisko TV Joj